DOLAR 33,0947 0.3%
EURO 36,1190 0.33%
ALTIN 2.597,201,08
BITCOIN 21178402,31%
Fiyat Etiketleri Sık, Sık Değişince, Vatandaş Soruyor; BU ZAMLARA KİM DUR DİYECEK?

Fiyat Etiketleri Sık, Sık Değişince, Vatandaş Soruyor; BU ZAMLARA KİM DUR DİYECEK?

16 Ocak 2024 14:16
Fiyat Etiketleri Sık, Sık Değişince, Vatandaş Soruyor; BU ZAMLARA KİM DUR DİYECEK?

Okunma: 144 kez okundu.

 ESNAF, ÇİFTÇİ VE VATANDAŞ AKARYAKITA GELEN ZAMLARDAN BIKTI…

Marketlerde hergün etiketler değişiyor vatandaş ise soruyor; Bu Zamlara Kim Dur Diyecek…

Elazığ’da gelen zamlara vatandaşlar tepki gösterdi. Gelen zamlara tepki gösteren vatandaşlar, “Bu duruma kim dur diyecek? Artık bıktık, dayanacak gücümüz kalmadı. Çıldırmak üzereyiz. Sabah 5 TL’ye aldığımız ürün bir bakmışsınız akşam 9-10 TL olmuş. Artık birilerinin bir şeyler yapma vakti geldi” dediler.

Akaryakıt, telefon, kredi kartı, su, elektrik, kira, gıda, ulaşım, giyecek, vergi ve eğitim gibi uzayıp giden tüm bu maddele gelen zamlara kim dur diyecek..?

Son dönemde artan fiyatlar, toplumun her kesimini olumsuz etkiliyor. Gün geçtikçe artan fiyatlar, hem esnafı hem de vatandaşı zor durumda bırakıyor. Özellikle Kış sezonunda vatandaşların endişesi dinmiyor. Her yıl vatandaşın belini büken doğalgaz, elektrik, su, ulaşım zamları, gün geçtikçe çile haline gelmeye başladı.

Vatandaşlar, “Durum çok kötü. Yağ, şeker, Dolar, Euro, altın ve akaryakıt fiyatları arttı. Bu durumda artık geçinmek çok zorlaştı. Hele ki tek maaş ile geçinmek neredeyse imkânsız. Dolar arttıkça ürün maliyetleri de artıyor. Ekonomi daralıyor. Bu mantıkla bu ekonomi düzelmez. Bu zamlar psikolojimizi bozdu. Uykularımız kaçıyor. Önümüzdeki günlerde yeniden iğneden ipliğe zam gelecek. Tüm alışverişlerimizde bir şeylerimizi kısmaya çalışıyoruz. Ama nereye kadar kısalım” dediler.

Esnaf, çiftçi ve vatandaş akaryakıta gelen zamlardan bıktı

Brent petrol ve dolar kurundaki hareketlilik ile KDV ve ÖTV oranlarında yapılan zamlar benzin ve motorin fiyatlarında da değişikliğe neden oluyor. Pompa fiyatları şirketlere göre küçük değişkenlikler gösteriyor olsa da adeta sağanak şekilde iğneden ipliğe her şeye yapılan zamlar vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Özellikle akaryakıta yapılan büyük zamlar, esnaf, çiftçi ve taşımacılık işi yapanların adeta belini büktü. Bu zamanlara daha ne kadar devam edileceği ve özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşların bu şartlarda nasıl geçimini sağlayacağı Allah’a kalmış durumda…

Elazığlı bir vatandaş;  “İnşaatçıyım, 200 liralık akaryakıt aldık. Türkiye’nin hali bu, battıkça batıyoruz. Oy verdik, zam yedik; yazıklar olsun. Oy verdiğimize pişman olduk. Bu kadar da olmaz. Biz, amele adamız. Ev kiraları uçtu. Millet evine ekmek götüremiyor” ifadelerini kullandı.

Esnaflar ise; “Zaten zar zor satış yapıyoruz. Her geçen gün daha da zorlaşıyor işlerimiz. Bazı pazarcı arkadaşlarımız ürünlerini uzun yoldan getiriyor. Hatay’dan ürün getiren pazarcı arkadaşlarımız var. Buradan İzmir’e bile gitsek, git-gel 10.000 lirayı buluyor. Mazota, benzine zam geliyor, git-gel 12.000 lira olduğu zaman bu da ürünlere yansıyor. Bugün, 12 lira olan bir ürün, yarın 15 lira olduğu zaman vatandaş da şikayet ediyor. Bu zamlar artık bizi bıktırdı. Her gün tezgahlarda zamlı fiyatları gören vatandaşlar da 1 kilo alacağı bir ürünü yarım kilo almaya mecbur kalıyor” dedi.

Elazığlı esnaflar; “Mazota veya benzine gelen zam her kesimi etkiliyor. Çünkü buradaki çoğu insan, ürününü dışarıdan getiriyor. Geri kalan pazarcılar da ürünlerini köylerden getiriyorlar. Mazot pahalanıyor, bu da dolayısıyla ürünlere yansıyor. Vatandaşlar da her gün gelen zamlardan şikayetçi olduğu için alışverişini azaltıyor. Pazaryerine uzak yerlerden gelen müşterilerimiz de, buraya gelmek yerine evlerinin yakınlarındaki süpermarketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla herkes bir yerlerden kısmaya çalışıyor. Vatandaşın da canına tak etti artık zamlar. Doğalgaza zam, elektriğe zam, suya zam, kiraya zam, mazota zam, benzine zam biz nasıl geçineceğiz. Pazaryerinden alışveriş yapmak eskiden gelenekti. Herkes pazaryerinden alışveriş yapardı. Ancak şehir geliştikçe süpermarketler AVM’ler çoğalmaya başladı. Dolayısıyla vatandaş da artık yavaş yavaş ayağını çekmeye başladı”dediler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.