DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21107852,00%

HİJYEN

24 Nisan 2022 08:22

Okunma: 74 kez okundu.

İnsan sağlığı her şeyin üstün de gelir. Sağlığın telafisi yoktur, aksi durumda vücutta derin izler hasarlar bırakır, sonucu da ölüm dür.

Anne Baba ve bireyler olarak her şeye önem veririz ama sağlığa gelince hiçe sayıyoruz, evimize en iyi Beyaz eşyayı, oturma gruplarını, elbiselerimize kadar Kaliteli en iyisini seçip almamıza rağmen Yılda bir kez olsun checkup yaptırmıyoruz. Ölümlerin çoğu Kalp krizinden meydana geliyor.

Elazığ Belediyesi Tarafından Kapalı çarşımızın içi ve dışı Restore edilip halkımız hizmetine sunulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Tarım il müdürlüğü yetkililerine sesleniyorum, Hayvan pazarı, sebze hali ve Ekmek fırınları ve Kapalı çarşı ne kadar sıklıkla denetleniyor. Kapalı çarşı esnafımız gıda hijyenine ne kadar duyarlı, görünen manzara hiç̧ hoş̧ değil, bu yüzden kapalı çarşı esnafımızdan hiç̧ bir zaman gıda alış verişinde bulunmadım, bulunmamda mümkün değil. Ağzı yanan sütü üfleyerek içer derlermiş.

Malumunuz Kapalı çarşı, yöresel gıda çeşit olayında zengin olduğundan dolayı halkımızın ve gurbetteki vatandaşlarımızın ilk uğrak yeri olması nedeniyle, yüzlerce insanlarımız bu mekanda gezip alış̧ veriş̧ yapıyor.  Ancak o kadar insanın nefes kokusu, yere bastıkları toz duman tüm gıdaların üstüne siniyor, Akabinde mikrop ve Bakteri oluşuyor. Bu nedenle yarı kapalı bu meydanda açık ta satılan gıdalar ister istemez insan sağlığı tehdit ediyor. Denetim müdürlüğüne baktığımızda ise karşımıza tarım il müdürlüğü çıkıyor.

Naçizane fikrimiz tüm açıkta kalan gıdaların üzerine şeffaf görsel kapaklı kutular koyulsa hem mikrop hem de bakteri oluşumunu engellemiş oluruz. Halkımızda içi sinerek alış̧ verişini yapıp ürünleri rahatlıkla tüketmiş̧ olur. Üniversite hastanesi çocuk Hematoloji Bolüm Başkanı Prof. Saadet Akarsu’ dan aldığımız bilgi bizi destekler nitelikte olup, hocamız  açıkta satılan gıdaları sakın alıp tüketmeyin, genellikle Kabuklu yiyecekleri alıp tüketin diyerek açıkta satılan gıdaların sağlığı tetikleyen bir silah olduğunu söylemek istiyor.

Özellikle çocuklarımıza açıkta satılan yiyecekler verip zehirlediğimiz in farkında olmadan hareket ederek bir anlamda geleceğimiz olan evlatlarımızı sağlıksız ortamın içerisine kendi ellerimizle itmiş oluyoruz.

Günümüzde lösemi ile Kan Kanserinin gibi hastalılara konan tanı buradan başlıyor diyerek,  bu hastalıklar için küçük yaştaki çocukların iyi ve erken bir tedaviye yaşama şansları yükseltilirken maalesef büyükler de kurtulma şansı sıfıra iniyor. Onun için diyorum ki sağlıklı yaşa mutlu ol, Rabbım Tüm Hastalarımıza ve hastalıklarımıza şifa versin. AMİN…

Kalın sağlıcakla…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.