DOLAR 32,2156 0.09%
EURO 35,0421 0.52%
ALTIN 2.451,53-0,40
BITCOIN 22513670,01%
HIZLI TREN RADARA YAKALANDI

HIZLI TREN RADARA YAKALANDI

14 Mart 2022 15:32
HIZLI TREN RADARA YAKALANDI

Okunma: 82 kez okundu.

HIZLI TREN RADARA YAKALANDI

Kara tren gelmez m’ola

Düdüğünü çalmaz m’ola

Gurbet ele yar yolladım

Mektubunu salmaz m’ola.

 

Aldım çantamı elime

Çıktım gurbetin yoluna

Böyle bilseydim sevmezdim

Düştüm âlemin diline.

30 Aralık 2021 Erzurum’da gerçekleşen AK Parti Aralık Ayı İl Danışma Meclis Toplantısında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, “Hedefimiz Erzincan, Erzurum ve Kars’a da hızlı tren getirmek. 2022 yılında Ankara-Sivas hızlı trenini bitirdikten sonra Erzincan-Erzurum-Kars’a hızlı tren getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerinde bulunması, 2017 yılında sözü verilen 2023 yılında Elazığ’a kavuşacağı söylenen hızlı trenin akıbeti türküde olduğu gibi bilseydim böyle olacağını istemezdim dedirtecek kadar âlemin diline düşmeye başlandı.

ÖZNUR ÇALIK’IN AÇIKLAMASI DA ŞÖYLEYDİ…

22.09.2017 tarihinde,  dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Malatya’da, Elazığ’da, Diyarbakır’da sözü verilen hızlı tren projeleri için ilk adımın atıldığını açıklarken,  “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Malatya’da, Elazığ’da, Diyarbakır’da vatandaşlarımıza hızlı tren sözü verilmişti. Sivas-Malatya arasındaki hızlı tren proje çalışmaları son aşamaya gelmiş durumda. Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projeleri için ilk adım atıldı. Projenin ilk adamı olarak Malatya-Elazığ Demiryolu altyapı, üstyapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılmıştır. Yaklaşık 121 kilometrelik demiryolu etüt ve proje için 12 Ekim 2017 tarihinde ön yeterlilik teklifleri alınacaktır. Ardından ise Elazığ-Diyarbakır arasındaki hızlı tren demiryolu etüt proje için Ekim ayında ihale ilanına çıkılması hedeflenmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada, Malatya-Elazığ ve Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesini bu yıl içerisinde ihaleye çıkaracaklarını dile getirmişti.

KAVUŞMAMIZA SAYILI GÜNLER KALDI

2023 yılına sayılı günler kalmasına rağmen sözü verilen Malatya-Elazığ- Diyarbakır arasındaki hızlı tren için projelerin, etüt çalışmalarının, ihale takviminin yanlış bir sayfada yanlış bir tahtada mı askıya çıkartıldığı sorgulanırken, Rivayete göre trenin kaybolduğu ve kış aylarının bitmesiyle aramaya başlanılacağı,  çay ocaklarının dilinde de radara yakalandığı konuşulmaya başlandı.

ÇED RAPORUNU GÖREN VAR MI?

Önemli Gelişme denilerek Elazığ Milletvekili Metin Bulut tarafından konu hakkında daha önce yapılan açıklamada, “ Malatya – Elazığ Hızlı Tren Projesine İlişkin ÇED Raporu süreci başladı, proje 3 köprü, 14 viyadük, 8 tünel, 37 alt geçit ve 20 üst geçit olarak hazırlandı.  Sözleri de deprem sürecindeki şehrimizde ağır hasar almış raporlar dosyasına dâhil edilmiş oldu.

BU KAÇINCI TREN

      Kara trenin bile Elazığ’a uğramamak için Malatya’dan sonra lokomotif değişikliği yaparak yoluna devam etmesi bizi Cumhuriyetin ilk yıllarına gitmekten alıp yenidünyaya adapte edemezken, sırada daha kaç tren var bu şehirden kaçacak söylemleri de yok oldu gitti sayenizde.

      ONUNCU KÖY DİYOR’Kİ;

“YA SÖZ VERMEYİN YA DA VERDİĞİNİZ SÖZÜ YEMEYİN”.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.