DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21538820,94%
İKTİDARIN ELAZIĞ KANADI; MADEN’DE YOK…

İKTİDARIN ELAZIĞ KANADI; MADEN’DE YOK…

18 Nisan 2022 16:17
İKTİDARIN ELAZIĞ KANADI; MADEN’DE YOK…

Okunma: 109 kez okundu.

  ”SESSİZ ÇIĞLIK”

–    MTA’NIN ÇALIŞMALARI SONUCU 3 AYRI BÖLGEDEKİ REZERV SAHALARINDA, BAKIRIN YANI SIRA       ALTIN, GÜMÜŞ, ÇİNKO, KOBALT VE KURŞUN MADENLERİ OLDUĞU TESBİT EDİLDİ. 

  • 35 MİLYAR DOLARLIK DEĞERİN YAKLAŞIK ÖMRÜNÜN 50-60 YIL OLDUĞU SÖYLENİYOR
  • CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK MADEN REZERVİ İÇİN NELER OLUYOR?
  • ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI ÖNCÜLÜĞÜNDE, “POLİ METAL MADEN SAHASI” İHALE SÜRECİ TOPLANTISINA ELAZIĞ’IN İKTİDAR KANADI NEDEN KATILMADI?
  • KEBAN BARAJINDAKİ AHLAR, DEPREMDE YAŞATILAN VAHLARDAN SONRA MADEN’DEKİ MADENLER KAPIP KAÇTI OLMASIN.

ALLAH VERGİSİ BİR HAZİNESİN SEN MADEN

      Elazığ’ın terkedilen, kıymet bilinmeyen, maden bakır fabrikasının kapatılması ile sahipsiz kalan ilçesinin adıdır Maden. Sahibimiz Allah’tır derken, tarihe damga vuran ilçemiz her daim Maden olmuştur. Maden’in altıda üstü de madendir. Kıymet bilmek gerekir, Madeni başımızın üstüne taç yapmak gerekir.

      MTA. Tarafından yapılan çalışmalarda Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi Madende bulundu.

  Adını siz koyun, Allah’ın Madene verdiği bir hediye, ekonomik sıkıntılarla uğraşan yurduma bir lütuf, sahipsiz bir şehre çıkan piyango. Yaklaşık olarak tarihte 50-60 yıla damga vuracak rezerv başta üretim, işleme, yeni açılacak yataklar, işsizlik, katkı, gelişme gibi birçok hizmete de kucak açmış olacak.

Yaklaşık 30 Milyar Dolarlık mucize dev bir maden yatağı. Gözler açıldı, fal taşı gibi oldu. Akbabalar, iş bilenler ve bilmeyenler, terk edenler kokuyu alınca dönenler, kader diyerek saldıranlar, boğmaya çalışanlar, fırsatı sopaya ürkütmeye çalışanlar.

 DEVLET- MİLLET- SİYASET

     Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol mecliste konuşuyor, birlik beraberlik, bir arada olma ve çalışma adına ayırım yapmadan yaşanan süreç için teşekkür ederek, Elazığ’ın önemine dikkat çekmek istiyor. Açıkçası söylemese de Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi için perde arkası oyunlardan, şehir insanının dışına aktarılacak rantlardan, gizli pazarlıklardan korktuğunu dile getirmek isterken, meclisin duyarsızlığına dikkat çekiyor.

MADEN BELEDİYE BAŞKANINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA!

      Yaşanan ihale süreciyle ilgili olarak Maden belediye başkanı Orhan Yavuz’un yaptığı açıklama şaşkınlık yarattı.

      Yavuz açıklamasında Maden için şu ifadelere yer verdi,” Bizler kendi çabamızla yaşadığımız o kötü afet sürecini mümkün olduğu kadar iyi şekilde yönetmeye çalıştık. Şunu belirtmek isterim’ ki 2017 yılından beri bu rezerv gündemde olmasına ve 2019’afet bölgesi ilan edilmemize rağmen ihale halen yapılmış değil. 1995 den sonra Maden ilçemiz sürekli göç vermektedir, yeni maden sahalarının Maden de umutların yeşermesine ve ilçemizin tekrar eski cazibe merkezine dönmesini hayal ediyorum.”

ŞEHİRDE ELAZIĞ GİRİŞİM GRUBU OLUŞTURULDU

Elazığ’ın, Maden’in ve yöre insanının haklarını korumak adına yola çıkılan gurubun ihale sürecindeki en büyük sıkıntısının, ihaleye girme statüsü kazanmak için sermaye kurulunun çok ortaklı yapıya müsaade etmemesi gösteriliyor.

Bu nedenle oluşturulan gurubun içerisine tüzel kişiliği olan firmalarında dâhil edildiği, maden işletim konusunda faaliyet gösteren Ferrokrom, kolin inşaat, Öz altın gurubu gibi firmalarında bu girişime dâhil edilerek bu sıkıntının giderilmesi düşünülüyor.

Bunun yanında tesis anlamında yaşanan altyapı ve maddi imkân sıkıntısı maça 3-0 geride başlama ortamını oluştururken, altyapı ve tesis sıkıntılarının da giderilmesinin de yedi yıllık bir sürece denk gelmesine rağmen, ticarette gözü kara olmak gerektiği de konuşuluyor.

Son günlerin bir başka konusu ise Maden ilçesinde yapılan toplantı hakkında bir takım çevrelerin,  dayatma, diretme ve saldırı niteliğinde ki mesajları oldu. TSO başkanının bu gibi tehditlere ve saldırılara boyun eğmeyeceğiz açıklaması, ihalenin her şeye gebe hale geldiğini dikkat çekerken, kendilerine destek olan siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür edildi.

 YAPILAN TOPLANTIDA İKTİDARIN ELAZIĞ KANADI YOKTU

Elazığ Ticaret Odası Öncülüğünde, ”İki yıl önce depremden tarihinin en ağır hasarını almış, Elazığ için tarihi fırsat olan; Polimetal Maden Sahası” İhale süreci toplantısına katılmayan AK Parti Elazığ Milletvekilleri, İl Başkanı ve Belediye Başkanı’na karşı kamuoyu tarafından oluşan tepkiler artarak devam ediyor.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Elazığ’da yapılan inceleme ve saha çalışmalarında Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervinin bulunmasının ardından, iki kez ertelenen ihale 21 Nisan tarihinde yapılması kararlaştırılmıştı. İhale tarihinin kesinleşmesi üzerine, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Maden ilçesinde “Polimetal maden sahası ihale süreci değerlendirme toplantısı” yapıldı. Toplantıya, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ İl Başkanı Semih Işıkver, Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Çağlar Duran, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erhun Karakuş, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, iş adamları, STK temsilcileri katıldılar.

Tribünlerden bir türlü sahaya inemeyen ilimizin iktidar kanadı, iki yıl önce tarihinin en büyük deprem felaketini yaşamış ilimiz açısından hayati bir önem taşıyan, bu toplantıya katılmayarak kimin tarafında oldukları kafalarda soru işaretleri bıraktı.

 TOPLANTI ÖNCESİ AK PARTİ ELAZIĞ KANADINDAN AÇIKLAMA;

Toplantı öncesi AK Parti Milletvekilleri, Belediye Başkanı ve İl başkanı yapmış oldukları ortak açıklamada; Maden ilçesinde konuyla ilgili yapılacak olan toplantıyı yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak gördüklerini ve bu sürecin istişaresini yapmanın hiç kimseye hiçbir fayda sağlamayacağını, bu sebeple toplantıya katılmayacaklarını ifade etmişlerdi.

ASLAN’DAN CEVAP GECİKMEDİ;

   Bu açıklamanın ardından TSO Başkanı Asilhan Arslan’dan cevap gecikmedi, Arslan yaptığı açıklamada; Maden ilçesinde rezervde ortaya konulan mücadelenin tek gayesinin şehrin menfaatlerinin korunması olduğunu dile getiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kişilerle ve kurumlarla polemik ve söz düellosu yapacak vaktimiz yok. Kaldı ki ilimizin ve halkımızın ihtiyaç ve beklentileri açıktır” dedi.

      Başkan Asilhan Arslan açıklamasında, “Maden ilçemizdeki polimetal maden sahasının işletilmesi hususuyla ilgili olarak Ak Parti Elazığ İl Başkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılmıştır. Söz konusu açıklamada şahsım ve Başkanı olduğum Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası doğrudan isim olarak ifade edilmemiş olmasına karşın hedef alınarak bir takım ithamların odağına konulmuştur. Maden ilçesindeki istişare toplantısı öncesi yapılan bu açıklamada toplantının yersiz, popülist ve iyi niyetten uzak olduğu dile getirilmiş ve toplantıya katılmayacaklarını açıklamışlardır. Kamuoyunun öncelikle bilmesi gereken husus Maden ilçesinde böyle bir istişare toplantısı yapılması teklifi Maden Belediye Başkanımız Orhan Yavuz’un odamızı ziyareti sırasında Madenliler Derneği Başkanımız Yaşar Altundal’dan gelmiştir.

      Biz de Girişim Grubunun organizatörü olarak madenin bulunduğu bu ilçede böylesine bir toplantıya iştirak etmenin Maden halkının hakkı olduğu sorumluluğuyla teklifi olumlu karşılamış bulunmaktayız. Maden ilçemizi temsil eden STK temsilcilerinin davetiyle yapılan bu toplantının popülizmle, yersizlikle ve iyi niyetten yoksun olmasıyla nasıl bir bağlantı kurulduğunu ise anlamış değiliz. AK Parti İl Başkanlığı, milletvekilleri ve belediye başkanımızın ortak görüşü olarak yayınlanan açıklamanın her bir paragrafı hem kamuoyunu hem de bizleri şaşırtan ifadelerle doludur. Sanki Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ilgi alanı ve sorumluluğu dışında bir işe girmiş gibi ithamlar ve yersiz suçlamalara maruz bırakılmıştır. Bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyanların öncelikle bilmesi gerekenler, Maden sahasının Elazığ iş dünyası tarafından işletilerek buradan doğacak tüm katma değerin kendi şehrimize kazandırılması için Elazığ medyası bizleri göreve davet etmiştir. Biz de sorumluluğumuzu yerine getirmekteyiz” dedi.

      Başkan Arslan açıklamanın devamında, “Ortaya konulan bu mücadelenin tek gayesi şehrimizin âli menfaatlerinin korunmasıdır. Ve bu sürecin tüm safhaları kamuoyu önünde şeffaf bir şekilde yönetilmiştir. İhalenin iptal edilerek tarihinin değiştirilmesi haklı taleplerimizin ilgili mahkeme tarafından kabul edilmesi neticesinde gerçekleşmiştir. Yapılan bu girişim ve çalışmaların tamamı STK’lar, meslek kuruluşları, siyasi partilerimiz ve kamuoyundan büyük destek görmüş ve şehrimiz bu hususta özlemi duyulan bir birlik ve beraberlik örneği sergilemiştir. Yapılan açıklamadaki ithamları öncelikle kamuoyunun vicdanına sonra Yüce Allah’a (c.c.) havale ediyoruz.

      Yapılan hiçbir saldırı ve tehdide boyun eğmeden mücadelemize devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Ayrıca, söz konusu şehrimizin menfaatleri olduğunda siyasi ikbal endişelerini bir kenara koyup, bu mücadeleye omuz ve destek olan tüm siyasilerimize kamuoyu huzurunda bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kişilerle ve kurumlarla polemik ve söz düellosu yapacak vaktimiz yok. Kaldı ki, ilimizin ve halkımızın ihtiyaç ve beklentileri açıktır. Bu nedenle lüzumsuz tartışmaların içinde yer almaktansa şehrin sesine kulak vermeyi önemsiyoruz. Sorumluluk sahibi her kişi ve makamında bu noktada daha duyarlı olması gerektiğine inanmaktayız” ifadelerinde bulundu.

 RAPOR BEKLENMEDEN İHALEYE ÇIKARTILIP SONDAJ ÇALIŞMASI YAPILMAYA BAŞLANMASI SIKINTILI SÜRECE SEBEP OLDU

      İhale sürecindeki yanlışlığın MTA Genel Müdürlüğü’nün yaptığı sondaj çalışmalarının nihai rapor beklenmeden ihaleye çıkması, süreçte yaşanan sıkıntıların temelini oluşturdu.

 İKİ DEFA ERTELENEN İHALE 21 NİSAN 2022 TARİHİNDE YAPILACAK

Cumhuriyet tarihinin en büyük rezervine sahip olan maden ihalesi ilahe şartlarında yaşanan eksiklikler, itirazlar, yürütmeyi durdurma kararlarından dolayı iki defa ertelenirken üçüncü ihalenin 21 Nisan Perşembe günü yapılacağı açıklandı.

 

                                                                                                            Haber: ONUNCU KÖY 

     

     

 

    

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.