DOLAR 33,0958 0.3%
EURO 36,1216 0.33%
ALTIN 2.596,041,04
BITCOIN 21131972,14%
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KRİZ KAPIDA…

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KRİZ KAPIDA…

14 Mart 2022 14:04
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KRİZ KAPIDA…

Okunma: 67 kez okundu.

Ülkemizde son aylarda yaşanan ekonomik kriz inşaat sektörünü fena vurdu, şu an için inşaatları devam eden müteahhitler mevcut inşaatları bittikten sonra yenisini yapmayacaklarını belirterek yüzde iki yüzün üzerinde artan maliyetlerin artık sektörde iş yapamaz hale geldiklerini belirttiler.

İnşaat sektöründe çalışan insanlar ise daha bu günden işsiz kalma korusuyla kara kara düşünmeye başladılar.

Eskiden müteahhitler inşaatı bitirmek için kredi kullanır bankalara borçlanırdı şimdilerde ise yüksek faiz oranlarından ve önünü göremediklerinden dolayı hiç kimse krediye bulaşmak istemiyor, kısacası Borçlanma ekonomisinde deniz bitti. Üretmeden tüketmekte duvara dayandık. Hükümet 20 yıldır eleştirilere kulak tıkamıştı. artık mızrak çuvala sığmıyor.

Ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde sıkıntı var. En çok dikkat çeken de inşaat sektörü bu sektörde artık yeni projeler üretilmiyor tüm firmalar elindeki projeyi bitirme derdinde.

Bu sektörde en dikkat çekici ve esas olarak da konut krizi, Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali yüksek enflasyon kaynaklı artan maliyetlerden dolayı ev sahibi olma hayalleri de bitti

Alınan bütün önlemlere rağmen inşaat sektöründen iyi haberler gelmiyor. Müteahhitler yeni inşaat çukuru açmaz hale geldiyse sona geliniyor demektir.

Firmalar tek tek gidiyor. Kimi bankalara olan borçları nedeni ile banka kapısında yapılandırma derdinde, kimisi iflas bayrağını çekmiş durumda.

Sadece büyük şehirlerdeki inşaatçılar değil, Anadolu şehirlerindekiler de zorda. Anadolu’da yüzbinlerce  bitmiş konut stoku olduğu konuşuluyor. İnşaatı yarım kalanların sayısı da yüzbinlerle ifade ediliyor. Bunların tamamına yakını markasız. Çoğunluğu dar ve orta gelirlilere hitap ediyor. Dar gelirlinin bırakın konut almayı, karnını doyuracak hali kalmadı.

Yaşanan Ekonomik krizden dolayı Birçok inşaatçı borçlarını ödeyemediği için işi bırakıp kaçmış durumda

Kısacası uzun süredir yapılan eleştiri ve uyarılar gerçek oluyor. İnşaat sektörü S.O.S. veriyor. Bakalım önümüzdeki günler ve aylar ne gösterecek..!

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.