DOLAR 32,8251 0.98%
EURO 35,3513 0.98%
ALTIN 2.460,641,16
BITCOIN 21731652,14%
KALKINMADA ÖNCELİKLİ İNDİRİMLİ İLLER, NE ARA GELİŞMİŞ ŞEHİRLER SINIFINA GİRDİK’DE HABERİMİZ YOK!

KALKINMADA ÖNCELİKLİ İNDİRİMLİ İLLER, NE ARA GELİŞMİŞ ŞEHİRLER SINIFINA GİRDİK’DE HABERİMİZ YOK!

15 Ağustos 2022 15:21
KALKINMADA ÖNCELİKLİ İNDİRİMLİ İLLER, NE ARA GELİŞMİŞ ŞEHİRLER SINIFINA GİRDİK’DE HABERİMİZ YOK!

Okunma: 3746 kez okundu.

Hatay, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van.

LİSTEYE BAKTIĞIMIZDA BÜYÜK ŞEHİRLERİN YANINDA BİZDEN KAT, KAT GELİŞMİŞ VE YAŞAM SEVİYESİ YÜKSEK ŞEHİRLER VARKEN SAHİPSİZ OLDUĞUMUZU LİG TV. BİLE TESCİL ETMİŞ OLDU.

      Lig TV. Şifreli kanal, spor, belgesel, sinema kanalı, Katarlıların sahip olduğu bir kuruluş. Her sezon milyonlarca Dolar parayı Türk futboluna sunan karşılığında ise milleti yolan bir kanal.

Maçların naklen yayınını nazlanarak aktaran, milletin sırtından milyar dolarları kazanan, kazandıklarıyla Türkiye’de limanlar İstanbul kiralayan, en kıymetli yerlerde (Kanal İstanbul gibi) arsalar alan, Azizi milleti kendi yurdunda yabancı konumuna sokan…

İlgili TV. Şirketinin internet sayfasına gözümüz çevirdiğimizde fiyat tarifelerinde indirim uygulanan kalkınmada öncelikli iller sınıfının olduğunu görünce sevincimiz kursağımızda kaldı, şehir insanı belki maçları indirimli izler diyerek yazılı olan listeye yönelince gözlerimize inanamadık bir daha, bir daha baktık. Elazığ, terkedilen, sahibi yok denilen, Tunceli, Muş, Bingöl ile kıyaslanmaya başlayan Aziz şehrin ismi yoktu.

Ne ara büyük şehir, ne ara gelişmiş, kendini toparlamış, kaliteli yaşamın olduğu bir şehir olduk diye söylenmeye başladık kendi kendimize. Listede, Malatya, Rize, Sivas, Erzurum, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi iller vardı ama bizim adımız yoktu. Sadece sahipsizliğimizin tescili dedik…

1985 YILINDA 2. DERECE KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLER SINIFINDAYDIK.

1970- 1980 li yıllarda uygulanan adına da kalkınmada öncelikli iller denilen, gelişmişlik, konum, nüfus ve yatırım durumuna göre teşvik amaçlı belirlenen şehirler gurubu. Önce birinci ve ikinci gurup diye ikiye ayrıldı.

Kalkınmada Öncelikli Yöreler Ve Teşvikli İller Listesi…

BİRİNCİ DERECEDE ÖNCELİKLİ İLLER. Adıyaman, Kars, Ağrı, Mardin, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, Diyarbakır, Tunceli, Gümüşhane, Van. …

İKİNCİ DERECEDE ÖNCELİKLİ İLLER.  Amasya, Malatya, Artvin, Kahramanmaraş, Çankırı, Sinop, Çorum, Sivas, Elazığ, Tokat, Erzincan…

Yıllarca devam eden kalkınmada öncelikli iller gurubunun ne faydası oldu derseniz hatırladığım kadarıyla vergilerde hayat standardı denen uygulamada kazanç üzerinden vergi alınmasına bakılmaksızın devletin belirlediği vergiyi ödeme zorunluluğu olduğu yıllarda kalkınmada öncelikli iller sınıfının % 25 gibi vergide indirim olayı vardı. Kısaca eşitliğin olmadığı, kazanç üzerinden verginin alınmadığı, kazansan da kazanmasan da benim belirlediğimi ödeyeceksin denilen bir sistemde kalkınmada öncelikli iller sınıfına tanınan bir imkân olmuştu o yıllarda.

Bir süre sonra kalkınmada öncelikli iller sınıfının şehrimize hiçbir katkısı olmadığı anlaşılınca bu sistem zaman içerisinde sönüp gitti.

Daha sonra bundan birkaç yıl önce yatırım ve destek amaçlı teşvikli iller gurubu oluşturuldu. Bin bir uğraşla 6 guruba zor attık kendimizi, Yatırımın yanı sıra, elektrik, Sigorta prim indirimi gibi faydası olacak kalemler belirlenmişti bu guruplarda ki iller için. Birkaç yıl sürdü, faydası azda olsa esnafa ve yatırımcıya vardı, olmadı, yine olmadı, yatırımcı gelmedi, getirilemedi, yeterince destek sunulmadı. Nihayetinde 2022 yılının başında sigorta indirimi tarihe karışarak bir kez daha sahipsiz olduğumuz tescillendi.

      Ne diyelim eller Aya, biz yaya…

                                                                               HABER: MEHMET DUMAN

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.