DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2164482-0,15%
KAPALI HALK PAZARLARININ ÖNEMİ…

KAPALI HALK PAZARLARININ ÖNEMİ…

4 Şubat 2022 14:37
KAPALI HALK PAZARLARININ ÖNEMİ…

Okunma: 142 kez okundu.

PAZAR YERLERİNİN KAPALI HALE GETİRİLMESİ ÇOK MU ZOR?

      Elazığ gibi bir şehirde yaşıyorsanız gerçekten zor, binaların ruhsatında zorunlu durum olmaktan çıkartılıp isteğe göre oto park ücretine ait parayı da ilgili kurumun hesabına öderseniz cadde ve sokaklar araç trafiğinden geçilmez sizde kapalı Pazar yerleri oluşturamazsınız, sokak ve caddelere mahkûm kalırsınız.

      Kaldı ki zamanında Fayton yolları olarak düzenlenmiş Elazığ sokakları bırakın Pazar yerlerini iki aracın geçmesine bile müsaade etmezken bizim trafik akışını kesip bu cadde ve sokakları Pazar tezgâhlarıyla kapatmamızda bulunduğumuz çağın neresinde olduğumuza güzel bir işaret olup, çatlak bir aynadan farksız görüntü oluşturmamaktadır.

KAPALI PAZAR YERLERİNİN AVANTAJLARI

      Öncelikle halk Pazar yerinin kapalı hale getirilmesi için kurulan mekânın buna uygun olması gerekir. Siz eğer öteden gelmiş alışkanlığınızı devam ettirirseniz ve bu geleneği sokak aralarında devam ettirmeye kalkarsanız bu düşünce hayal olmaktan öteye gitmez. 

      Elazığ olarak yaşadığımız depremden sonra şehirde binlerce binanın yıkıldığına hep beraber şahit olduk. Bu binaların yerlerinde oluşan boş arsa ve araziler halkın ekonomik yapısına göre bir ivme kazanamadığı için çöplerin atıldığı ya da araçların park edildiği bir alan olarak kullanılmaktadır.     

 KAPALI PAZAR YERLERİNİN AVANTAJLARI

       Pazar tezgâhlarının açıldığı günlerin haricinde otopark hizmeti verecek bu alanlar da haftanın diğer günleri yöresel ürünler pazarı, köylü pazarı, sosyete pazarı gibi faaliyetler oluşturulabilir.

      Şehrimizde kış mevsiminin yoğun yaşanması ve süresinin ortalama yedi ay olması dikkate alındığında böyle bir hizmet için yıllardır neyi bekliyoruz diyor onuncu köy.

      Başka amaçlar için yıllardır hediye paketleri içerisinde sunulan yeşil alan ve diğerleri millete ve şehre hizmet noktasında niye gözlerden ve gönüllerden ırak kaldı bilemiyoruz.

 ONUNCUKÖY DİYOR’Kİ 

TOKİ eliyle şehrimizde binlerce bina yapıldı,  yıkılan veya yıkılacak olan binlerce binanın olduğu şehirde yıkılan binaların hak sahipleriyle görüşülüp TOKİ’nin yaptığı binalarla takas edilme hiç düşünülmedi mi?

      Böylece elde edilecek boş arsalara (uygun yerler oluşutuğu’nda) yukarıda söz ettiğimiz kapalı Pazar yerleri sokaklardan kurtarılıp oluşturulamaz mıydı?

       Bu şehre bir çivi çakanın arkasında durduğumuz gibi bu şehirden çalanın da burnundan getirmeyi sözü olsun onuncu köyün.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.