DOLAR 33,0923 0.29%
EURO 36,1052 0.27%
ALTIN 2.597,831,10
BITCOIN 21079082,28%
KIŞ KAPIYA DAYANDI; VATANDAŞ KARA, KARA DÜŞÜNÜYOR…

KIŞ KAPIYA DAYANDI; VATANDAŞ KARA, KARA DÜŞÜNÜYOR…

5 Aralık 2023 15:35
KIŞ KAPIYA DAYANDI; VATANDAŞ KARA, KARA DÜŞÜNÜYOR…

Okunma: 107 kez okundu.

Elazığ’da havaların soğuyup kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar da yakacak giderlerini düşünmeye başladı. Isınma, enerji, giyecek, yiyecek ve çocuklarının okul ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini düşünen düşük gelirli aileler, hesabın içinden çıkamıyor. Kömüre, doğalgaza, elektriğe ve daha birçok kaleme üst üste gelen zamlar, özellikle asgari ücretlinin kısıtlı bütçesine büyük bir yük getiriyor. Enflasyona yenik düşen vatandaşlar, belini doğrultmanın yollarını arıyor.

Kış günleri, kendini hissettirmeye başladı. Elazığ’da hava sıcaklıkları özellikle akşamları 10 dereceden fazla düştü. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının daha da düşeceği öngörülürken, yağış uyarıları da yapıldı. Yaklaşan kış mevsimi yavaş yavaş soğuk yüzünü göstermeye başlarken, Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından, kömür ve odun fiyatları da cep yakmaya başladı.

Vatandaş, kış için hazırlığını yaparken bir yandan da kara kara düşünüyor. Vatandaş, bu kış aylarının da kendisi için zorlu geçeceğini düşünüyor. Kışlık ürünlere gelen zamlar ise vatandaşın düşüncesini doğruluyor. Bu fiyatların kış mevsiminin hissedilmesi ile birlikte daha da yükseleceği belirtiliyor.

Doğalgaz faturaları kabarık gelecek!

Vatandaşın kış aylarında en fazla rahatsızlık duyduğu meselelerin başında yine “faturadaki yükseklik” geliyor. Özellikle vatandaşa kış aylarında ekstra masraf olan doğalgaz faturası vatandaşın canını çok sıkıyor. Döviz kurundaki esnekliğe bağlı olarak doğalgaza gelen zamlar, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Geçtiğimiz aylar içinde doğalgaza gelen birçok zam, vatandaşa “Bu kış biz ne yapacağız?” dedirtiyor. Vatandaş, aynı kullanıma fazla para vermek istemiyor. Doğalgazdaki zam artışları, vatandaşı kış aylarında hayli zorlayacak.

Coal mining – coal miner in the man hands of coal background. Picture idea about coal mining or energy source, environment protection. Industrial coals. Volcanic rock.

Kömürde Pahalı

Kömür fiyatlarının artması hem esnafı hem de halkı mağdur ederken, esnaf kur artışından dolayı geçtiğimiz yıl 100 dolara aldıkları kömürün bu yıl 200 dolar seviyelerine çıktığını ifade ederken, vatandaş ise fiyatları duyunca zorlu kış aylarında nasıl ısınacağını düşünmeye başladı.

Kömürcü esnafı, doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, ücretsiz kömür dağıtımı, döviz kurunun artması ve yakıta bağlı nakliye fiyatlarının yükselmesinin kömür fiyatlarındaki artışa neden olduğunu ifade ederek,” Vatandaşın alım gücü çok düşük. Asgari ücret ve ev kiraları belli. Bu yıl hem kömür az hem de pahalı. Fiyatlar çok yüksek, esnaf boş boş oturuyor. Kömür satışı şu anda yok. Yerli kömürümüz çok ucuzdu, ithal kömür fiyatlarının artması üzerine yerli kömür üreticileri de zam yaptı. Şu anda vatandaş da mağdur biz de mağduruz” dediler.

TÜPGAZ FİYATLARIDA UÇTU

Doğalgaz fiyatlarında artış yaşanacağı endişesi oluşurken, tüp gaz fiyatlarına da zam gelmeye devam ediyor. Gelen son zammın ardından ise tüp fiyatları adeta rekora koşar oldu.

GÜNCEL TÜP FİYATLARI
Aygaz 2 kg mini ev tüpü: 112 TL

Aygaz 12 kg tombul ev tüpü: 580 TL

İpragaz 2 kg piknik tüpü: 107 TL

İpragaz 12 kg ev tüpü: 545 TL

İpragaz 24 kg ticari tüp: 1097 TL

İpragaz 45 kg sanayi tüpü 2045 TL

İpragaz 45 kg propan tüpü: 2198 TL

Uzmanlar ise, tüp fiyatlarında yaşanan artışın enerji maliyetlerine olumsuz etki edeceğini söyleyerek, hane bütçeleri için de endişe yarattığını ifade ediyor. Temel ihtiyaç ürünleri arasında yer alan tüp fiyatlarındaki bu artış vatandaşı zorlamaya da devam ediyor.

Gıda ürünlerine de durmadan zam geliyor!

Kış aylarında yakacak, giyecek masraflarına bir de yiyecek masrafı ekleniyor. Marketlerdeki fiyat etiketleri neredeyse her gün zamlı şekilde güncellenirken, enflasyon altında ezilen vatandaşlar, evine ekmek götürmekte bile zorlanmaya başladı. Sebze ve meyve fiyatları da kış aylarında tavan yapıyor. Her ne kadar da “Kış aylarında yaz sebzeleri pahalı olur” düşüncesi bazılarında hâkim olsa da geçtiğimiz yıl kışlık sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan fiyat pahalılığı, bu düşünceyi kırmaya yetiyor. Yine kışlık sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksekliğe “olumsuz hava şartları” gerekçe gösterilse de, gerçek sebebin üretimdeki düşüklük olduğu söyleniyor. Kısacası vatandaş, kışlık sebze ve meyveyi de bu yıl geçtiğimiz yıldaki gibi pahalı tüketecek.

VATANDAŞ KARAR KARA DÜŞÜNÜYOR

Hayat pahalılığının her yerde karşılarına çıktığını, mutfak masraflarını karşılamakta zorlanırken, hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmesi ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte şimdi de ısınabilmek için kömür derdine düştüklerini belirten vatandaşlar ise, “Bu fiyatlarla ısınmak için günlük yaşantımızdaki birçok gideri kısmamız gerek. Sobalı evin hem kömür hem de odun derdi var. Vatandaş olarak çok zor durumdayız. Mutlaka bir çözüm bulunmalı. Fiyatların düşmesi bir yana daha da artmasından korkuyoruz. Yoksa bu kış gerçekten kara geçecek” şeklinde konuştular.

VATANDAŞIN GELİRİ  DÜŞÜK

Asıl meselenin fiyatların yüksekliği değil, vatandaşın gelirinin düşük olmasından kaynaklandığını söyleyen vatandaşlar ise; “Bize göre asıl mesele fiyatların yüksekliği değil, vatandaşın gelirinin düşük olması. Gelir nasıl düşer? Bir ülkede herhangi bir konuda üretim olmazsa gelirde olmaz. Tarım öldü, hayvancılık öldü, esnaf perişan. Memleketin her yerine büyük AVMler yapılınca benim bakkalım bitti, kasabım bitti, manavım bitti. Fırınlar ekmek yapmaz oldu. Niye? Vatandaş gidiyor AVM’lere kredi kartını kullanıyor, sonra da ödeme zamanı geldiğinde ancak aktarma yapıyor. Vatandaş şu an kan ağlıyor, kış mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte beli büküldü” diye konuştular.

“Evde ampul yakmaya korkar olduk” diyen vatandaş artak kazancının giderlere yetmediğinden yakınırken, bazı vatandaşlar ise eve ekmek götürecek bir durumun bile kalmadığını söyledi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt derken zam haberleri artık gündemin adeta demirbaşlarından biri halini aldı. Tüm bunlar ile birlikte gıda ve giyim sektörlerinde de bu zamların dolaylı yollardan hissedildiğini belirten vatandaşlar faturaların gittikçe zirveye tırmandığını ve gelen her zammın beraberinde diğer sektörlerde de pahalılık oluşmasına yol açtığını dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.