DOLAR 32,9644 0.1%
EURO 35,9104 0.04%
ALTIN 2.537,660,13
BITCOIN 2226952-0,98%
KOSGEB kredilerinde neden esnaf ayrımı yapılıyor

KOSGEB kredilerinde neden esnaf ayrımı yapılıyor

16 Ocak 2024 14:15
KOSGEB kredilerinde neden esnaf ayrımı yapılıyor

Okunma: 144 kez okundu.

Elazığ’da Bazı Esnaflar KOSGEB Kredilerinde yapılan ayrımdan şikayetçi…

KOSGEB kredilerinde esnaf ayrımı yapılmaması gerektiğini vurgulayan Elazığlı Esnaflar , `Kahveciler, kıraathaneciler, çay ocağı. Lokanta ve internet cafe işletmecileri KOSGEB kredilerinden faydalanamıyor. Biz bu konuda Esnaf ayrımı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz” dediler.

Esnaflar; “Esnaf ayrımı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. Kahvecinin berberden bir farkı yok. Hepsi bizim esnafımız ve hepsinin bu krediden faydalanabilmesi gerekiyor. Öte yandan bu kredilerde bütçe artırımı ve daha sık yapılması yoluna gidilmeli` dediler.

KOSGEB KREDİLERİNDEN TÜM ESNAF FAYDALANABİLMELİ

Elazığlı esnaflar, `KOSGEB`in sıfır faizli kredi ve desteklerine erişimde esnafımız sıkıntı yaşıyor. Kahvehaneci, kıraathaneci, çay ocağı işletmecisi ve internet cafe işletmecisi olan esnafımıza bu krediler kullandırılmıyor. Esnaf arasında ayrım yapılmamalı. Bu desteklerden yararlanabilen mesleklerde kapsam genişletilmeli. Örneğin kahveci dükkânının bahçesine tütün mamulleri içilebilir kapalı bir alan oluşturmak isterse kredi alamıyor. Küçük esnafın kendi geliri ile bunun gibi dükkân masraflarını karşılaması imkânsız. Biz ayrım yapılmamasını istiyoruz. Hepsi bizim esnafımız` diye konuştular.

`ESNAFIN KREDİYE ULAŞMADA YAŞADIĞI SORUNLAR GİDERİLMELİ`

Verilen kredi desteklerinin sıklaştırılması ve esnaf oranının artırılmasını isteyen Esnaflar: `KOSGEB kredi faiz desteğinden faydalanan 460 bin 167 KOBİ`nin 191 bin 826`sı esnaf ve sanatkâr. Ekonominin can damarı olan ve en çok desteğe ihtiyacı olan esnaftır. KOBİ`ler içerisinde destek alan esnaf sayısı düşük. Bu sayı daha fazla olmalı. Aynı zamanda verilen kredi destekleri bütçe artırılarak daha sık yapılmalı. Esnaf dükkânını bırakıp kredi çıkar çıkmaz başvurmaya gidemiyor. Dükkânını bıraksa evraklarını hazırlayana kadar fırsatı kaçırıyor. Esnafın krediye ulaşmada ve şanslıysa ulaştığında yaşadığı sorunlar giderilmeli.` ifadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.