DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21529341,75%
KÖYLÜ BİTERSE KENTLER YOK OLUR

KÖYLÜ BİTERSE KENTLER YOK OLUR

28 Mart 2022 16:01
KÖYLÜ BİTERSE KENTLER YOK OLUR

Okunma: 77 kez okundu.

YANDIM ANAM SU VERİN                                  

Üretimdeki su sıkıntısına neredeyse her sayımızda damga vurmaya çalışırken, Elazığ’ın meşhur üzümler ininde aynı sıkıntılarla yaşam mücadelesinde sıkıntı çektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

İklim ve toprak yapısı bakımından üzüm yetiştiriciliği için uygun olan Elazığ ilinde Öküzgözü ve Boğazkere çeşitleri başta olmak üzere; Köhnü, Ağın Kırmızısı, Ağın Beyazı, Şilfoni gibi 60’ın üzerinde çeşit bulunmaktadır.

Bağların yaklaşık % 15’inde, telli terbiye ve damlama sulama sistemi kullanılmaktadır.

Üretilen üzümlerin % 60’ kısmını şaraplık ve şıralık bir çeşit olan Öküzgözü çeşidi

Oluşturmaktadır. Geriye kalan oranlar ise sofralık, pekmez yapımı ile pestil ve orcik yapımında

(cevizli sucuk) pay edilmektedir.

Bu arada şehrimiz topraklarında yetişen öküzgözü üzümünden dünyaca ünlü şarapların yapıldığını da bilmemize rağmen ilimizde faaliyet gösteren şarap fabrikasını unutmuş gibiyiz.

Yıllarca birçok esnafımızın yanı sıra mahalle sakinleri konum olarak adres tarifi yaptıklarında şarap fabrikasının orada oturuyorum ya da işyerim şarap fabrikasının yanında diyerek tarifte bulunurken bugün bu fabrikanın yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyoruz artık.

Yıllar önce Fransızlara satıldığını duymamıza rağmen faaliyeti konusunda hiçbir bilginin paylaşılmadığı, fabrikanın varlığını bazı köylülerin üzümleri şaraba verdim demesiyle ancak öğrenebiliyoruz.

Durum böyle olunca şehrimizin kıymetli topraklarında yetişen bu üzümler için, damlama, sulama, taşıma adı ne olursa olsun ana yaşama kaynağı su olunca akıl tutulması yaşıyoruz sanki.

Özellikle Harput ve köyleri başta olmak üzere kuzova da bulunan köyler ile Ağın ilçemiz ve köylerinde üretilen üzümler için,  “Kuzova da su problemini biz çözeceğiz”  denilerek verilen sözlerinin palavrayı geçmemesi nedeniyle üzümleri de mi kaybedeceğiz serzenişlerini duyar gibiyiz.

Suyun şehir sınırlarımızı belirlediği zenginlikte su fakiri olarak üretim ve yaşam sıkıntısı çeken

Üreticilerimiz verilen sözler için, kimse buna benzer vaatlerle bu toprakları kendisine piyango görmesin, bizim üretime, üretim içinde suya ihtiyacımız var, köylü biterse kuraklık başlar her şey biter diyerek son noktayı koymuş oldular.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.