DOLAR 32,1916 0.02%
EURO 35,0137 0.43%
ALTIN 2.450,55-0,44
BITCOIN 2245981-0,56%
MADEN İLÇEMİZDEKİ; TÜRKİYE’NİN EN ESKİ MÜLKİ İDARE BİNASI RESTORE EDİLEREK ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK
  • Elazığ Onuncu Köy
  • Gündem
  • MADEN İLÇEMİZDEKİ; TÜRKİYE’NİN EN ESKİ MÜLKİ İDARE BİNASI RESTORE EDİLEREK ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

MADEN İLÇEMİZDEKİ; TÜRKİYE’NİN EN ESKİ MÜLKİ İDARE BİNASI RESTORE EDİLEREK ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

12 Mart 2022 14:22
MADEN İLÇEMİZDEKİ; TÜRKİYE’NİN EN ESKİ MÜLKİ İDARE BİNASI RESTORE EDİLEREK ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

Okunma: 84 kez okundu.

Türkiye’nin en eski mülki idare binası olduğu belirtilen 260 yıllık Tarihî Maden Hükümet Konağı’nın restorasyon çalışmaları sürüyor.

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan ve türkülere konu olan Tarihî Maden Hükümet Konağı, Osmanlı Padişahı III. Mustafa döneminde inşa edildi. Türkiye’nin en eski mülki idare binası olduğu belirtilen 260 yıllık konağın restorasyon çalışmalarına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle başlanıldı. Binada güçlendirme, sıva ve çevre düzenlemesi çalışmaları yapılıyor. 2020 yılında 6.8 büyüklüğündeki depremde 3 kişinin hayatını kaybettiği Gezin ilçesindeki Mavi Göl Apartmanına 18 kilometre mesafede bulunan Maden ilçesindeki tarihi konak, depremde zarar görmedi. Ağustos ayında restorasyon çalışmalarının bitmesiyle birlikte konak yeniden kaymakamlık binası olarak hizmet verecek. Konağın yanında bulunan 118 yıllık tarihi saat kulesinin restorasyon çalışması ise 2018 yılında tamamlanmıştı.

“Deprem sırasında konakta bir taş bile yerinden oynamadı”

Maden Hükümet Konağı’nın tarihi hakkında bilgi veren ilçe sakinlerinden Ramazan Sekmen, “Konağımız yaklaşık 260 yıllık bir konaktır. Konak şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığımız, vekillerimiz ile hükümetimizin verdiği destekle yeniden restoresi ediliyor. Konak, bölgenin ve bölge ilçelerinin tek hükümet konağı olarak bilinmektedir. Zamanında bölge tapuları ve çevre ilçelerdeki tüm tapu işlemleri burada yapılmaktaydı. İlçemiz heyelan ile karşı karşıya olduğu için kaymakamlık binamız heyelan bölgesinde kaldı. İlçemiz için çok önemli olan bu Maden Hükümet Konağı bundan sonra kaymakamlık binası olarak hizmet verecektir. 6.8 büyüklüğündeki depremde ne ilçemizde ne de tarihi hükümet konağımızda herhangi taş bile yerinden oynamamıştır, zedelenmemiştir. 260 yıllık tarihi hükümet konağımız yeni baştan restore edilerek, yeniden vatandaşların hizmetine sunulacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.