DOLAR 32,9231 0.07%
EURO 35,9149 -0.02%
ALTIN 2.538,230,15
BITCOIN 2225090-1,12%
ONUNCU KÖY GEÇTİĞİMİZ HAFTA MANŞETE TAŞIMIŞTI

ONUNCU KÖY GEÇTİĞİMİZ HAFTA MANŞETE TAŞIMIŞTI

1 Mart 2022 11:08
ONUNCU KÖY GEÇTİĞİMİZ HAFTA MANŞETE TAŞIMIŞTI

Okunma: 75 kez okundu.

ELEKTRİK TE KDV OARANI YÜZDE SEKİZE DÜŞTÜ    

Son yapılan bakanlar kurulu toplantısında gazeteniz onuncu köyün geçtiğimiz hafta manşet e taşımış olduğu, Elektrik, doğalgaz ve araç yakıtlarında KDV oranı düşürülmediği zaman millete temel gıda da indirilen KDV nin indirim olarak yansımayacağını anlatmıştık.

Haberimizin üzerinden henüz bir hafta geç geçmeden belirtilen tüketim maddelerinden Elektriğin KDV oranının yüzde on sekizden yüzde sekiz e düşürüldüğü açıklandı.

Elektrik ve Doğalgaz gibi ürünlere yapılan zamlar da elektrik dağıtım şirketlerinin geri adım atmaması, gözlerin hükümetin KDV ile birlikte tarife sınırının üst sınırlara çekilmesine çevrilmesine sebep olmuştu.

Bunun üzerine toplanan bakanlar kurulu konuyu gündemine taşıyarak meskenlerde kullanılan Elektrik için aylık tüketim sınırının 210 kilovattan 240 kilovata yükseltildiği açıkladı.

Böylece Elektrikte toplam indirim oranı yüzde 14’e kadar çıkmış oldu. EPDK’nin örnek hesaplamasına göre, 30 günlük fatura döneminde 240 kilovat saat tüketimi olan bir mesken abonesinin şubatta ödediği 350 liralık elektrik faturası, mart ayında 302 lira olacak.

      Onuncu köyün haberinde Elektrik tüketiminde alınan KDV nin yanı sıra Doğalgaz ile araç yakıtlarından alınan KDV oranlarında yapılacak indirimin halka yansıyacağını bunun yanı sıra yakıt ve diğer zaruri tüketim malları için ödenen özel tüketim vergisine artı olarak KDV ödenmesinin verginin vergisi olur mu diyerek gereğinin yapılması talebinde bulunulmuştu.

Milletin sesi olarak diyoruz ki!

Aynı indirimleri doğalgaz, motorin, benzin ve LPG de bekliyoruz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.