DOLAR 32,8310 0.99%
EURO 35,3293 0.97%
ALTIN 2.466,261,40
BITCOIN 21677252,36%
PROF. DR ÖZGEN’DEN BAĞLARDA UNLU BİTLE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEM

PROF. DR ÖZGEN’DEN BAĞLARDA UNLU BİTLE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEM

6 Temmuz 2023 12:26
PROF. DR ÖZGEN’DEN BAĞLARDA UNLU BİTLE MÜCADELEDE YENİ YÖNTEM

Okunma: 128 kez okundu.

Elazığ Fırat Üniversitesi Biyo mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnanç Özgen bağ alanlarında “Unlu Bit”  zararlısına karşı biyoteknik mücadele için kolları sıvadı.

Şükrü Baran”ın 2002 yılında Elazığ’da kurup geliştirdiği ve günümüzde dünya çapında birçok firma tarafından tercih edilen Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin yetiştiği Baran Üzüm bağında çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Özgen, gazetemize yaptığı açıklamada Unlu Bit zararlısında çiftleşmeyi önleyen bir program dahlinde araştırmalarını yürüttüklerini söyledi.

Özgen; “İlimiz bağ alanlarında, Bağ Unlu Bitinin Zararlarının yoğunluğunun artması ihtimali değerlendirildiğinde, yeni ve etkili mücadele yöntemlerine yönelmek, kimyasal mücadelede oluşacak olumsuzlukların önlenmesi adına gereklidir. Bitkinin özsuyunu emerek, asmanın zayıflamasına, verimden düşmesine ve sonunda kurumasına neden olan Bağ Unlu Biti ile mücadele kapsamında Baran Bağında bu zararlının çiftleşmesini önleyici çalışma yürütüyoruz. Umut ediyoruz ki uyguladığımız bu yöntemle bağlardaki unlu bit zararlısını tamamen kontrol altına alacağız” ifadelerini kullandı.

Bağ sahiplerinden Devrim Baran ise açıklamasında Elâzığ’daki bağcılığın çok daha iyi yerlere gelmesini ve gelecek açısından da çok önemli bir yatırım olduğunu belirterek; “Bağcılık başlı başına çok zor bir meslek. Adeta bir çocuk gibi en ufak bir hastalıkta tepkisi çok sert olabiliyor. O yüzden düzenli bir şekilde ihtiyacının ne olduğunu tespit edip giderilmesi gerekiyor. Bağda kimyasalı çok önermiyoruz ama yeri geldiğinde kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Baran; araştırma ve geliştirme temelli çalışmaları aile olarak desteklediklerinin altını çizerek; ” Belirli riskleri göze alarak yapılacak işlemlerde olumlu sonuç alınırsa sadece bize değil tüm bölgemize tüm ülkemize bağcılıkla uğraşan herkese faydası olacaktır.  Bu tür konulara açık bir aileyiz ve araştırma ve geliştirme temelli çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda Prof. Dr. İnanç Özgen hocama teşekkür ediyorum özellikle burada bizimle birlikte Unlu Bitle ilgili bir mücadele başlattı ve şu an da olumlu sonuçlarda alıyoruz. Umarım sezon bitiminde de bunun olumlu sonuçlarını alacağız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.