DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21107852,00%

RAMAZAN AYI BEREKET AYI…

4 Nisan 2022 15:50

Okunma: 86 kez okundu.

Mübarek Ramazan Ayına ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Başı Rahmet, ortası Mağfiret sonu ise Cehennemden kurtuluşa vesile olan bu mübarek ayı hakkıyla değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ramazan öncesinde sağanak bir yağmur gibi yaşadığımız zamlar ise toplumun üzerine bir kara bulut gibi çökmüş durumda. Zamların oluşması hakkında onlarca sebep sayabiliriz. Ben işin bir de manevi yönü olduğunu düşünüyorum. Hakkın yenildiği, mazlumun ezildiği, israfın tavan yaptığı toplumlarda; bir şekilde Rabbim’in cezalandırdığına inanıyorum. Vesile ne olursa olsun, kulların bir şekilde imtahandan geçirildiğini unutmamaları gerekiyor. Millet olarak ortak çıkarlarımız çevresinde toplanmalıyız. Mazlum coğrafyalara umut olan Türk milleti her zaman güçlü olmak zorundadır. Bu bilinçle hareket etmemiz gerekmektedir.

Doğruyu yanlışı ayırt etmek, kimin ne dediğini ve ne yaptığını dikkatli gözlemlememiz gerekiyor. Olaylara ve gelişmelere sade masum vatandaş gözüyle bakmadan, tüm ayrıntılarını düşünerek karar verip ona göre hayatımızı yönlendirmemiz gerekiyor.

Fatır Süresi 5. ayette Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor. ” Ey İnsanlar! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (Şeytan), Allah hakkında sizi aldatmasın.” sizce de yeterince açık bir mesaj değil mi?

Çevremizde yaşadığımız yanlış işlere, hatalı kararlara ve sonu hepimize zarar getirecek davranışlara, gücümüz yettiğince karşı durmalı bunu yanlış yapanlara anlatmalı ve bu yanlış eylemlerin düzelmesi için mücadele etmeliyiz. İnsanlara hak doğruyu ve toplumumuzun çıkarlarına hizmet edecek hal ve davranışları tavsiye etmeliyiz. Mazlumun yanında, haksız ve zalimin karşısında durmamız gerekmektedir.

Bu mübarek ayda etrafımızdaki ihtiyaç sahiplerini de unutmamamız gerekmektedir. Yardımlaşmanın manevi hazzını tadarak, Rabbimizin rahmetine kavuşmayı beklemeliyiz. Abdullah b. Abbas (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. ” Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü’min değildir.” Bu hadis bizlere hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun komsumuza yardım etmenin bir insanlık görevi olduğunu anlatıyor. Bu bilinçle hareket etmemiz gereken bu mübarek aydan inşAllah bağışlanmış olarak tamamlamayı Yüce Rabbim bizlere nasip eder.

Selam Saygı ve Dua ile kalın.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.