DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21238822,39%
RAMAZAN AYINA AİT HAS İBADETLER

RAMAZAN AYINA AİT HAS İBADETLER

4 Nisan 2022 15:55
RAMAZAN AYINA AİT HAS İBADETLER

Okunma: 48 kez okundu.

Konu: RAMAZAN AYINA AİT HAS İBADETLER                                                           Murat AKGÜL

 BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM                                         

AYETLER

Bakara suresi:125

وَاِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِلنَّاسِ وَاَمْناًؕ وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ اِبْرٰهٖيمَ مُصَلًّىؕ وَعَهِدْنَٓا اِلٰٓى اِبْرٰهٖيمَ وَاِسْمٰعٖيلَ اَنْ طَهِّرَا بَيْتِيَ لِلطَّٓائِفٖينَ وَالْعَاكِفٖينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ ﴿١٢٥﴾

Meal (Kur’an Yolu)

﴾125﴿ “O zaman biz o evi insanların gidip gelip ziyaret edecekleri bir makam ve bir güvenlik yeri yaptık. Siz de İbrâhim’in makamından kendinize namaz kılacak bir yer edinin. İbrâhim ve İsmâil’e de, “Tavaf edecekler için, kendini ibadete verecekler, rükû ve secde edecekler için evimi temiz tutun” diye talimat verdik.”

—–

Hadisler

1-Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek teravih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân  37

2-İ’tikaf ile ilgili olarak İbn Ömer, Enes ve Hz. Aişe (r. anhüm)’ün rivayet ettikleri şu hadistir: “Hz. Peygamber Medine’ye geldikten sonra vefatına kadar Ramazan ayının son on gününde itikâfa girerdi.” Buhârî, İtikâf, 1, 6; Müslim, İtikâf, 2;

—–

BİR KAVRAM

1-İ’tikaf ibadeti nedir?

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir Müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.

——

Esselamu aleyküm!

Manevî kazançların zirveye ulaştığı ayların sultanı ramazana da hayırlısıyla giriyoruz. Hamdolsun!

Ramazana özgü olan başlıca ibadetlerimiz ile uhrevî yatırımlarımız da başlayacak. Bütün MÜ’m inleri ilgilendiren bu ibadetlerin birisi farz, ikisi vacip, ikisi de sünnet ibadetlerdir. Oruç ile farzı yerine getirirken, fitre ve bayram namazı ile vacipleri, teravih ve itikâf ile de sünnetleri eda edeceğiz inşallah. Bunların haricinde sahurumuz ve iftarlarımız, yapacağımız hayır hasenatımız ile kazançlarımız devam edecek. Âdeta attığımız adımlar bile kazanç hanemizde kayda geçecek. Bütün bunları yaparken bizden istenen, sadece ihlaslı olmak.

Rabbim rızasına uygun bir kul olmayı nasip etsin!

Bu arada iftar sofralarımız da israf sofralarına dönmez inşallah!

Bu konuda Peygamber efendimizin en şerli sofra olarak tarif ettiği “zenginlerin çağırılıp fakirlerin çağrılmadığı sofra “olduğunu da unutmadan muhtaçların gözetilmesi de kazançlarımıza kazanç katacaktır!

Bu duygular içinde cümlemizin ramazanı şerifini tebrik eder, cumanın hayır ve bereketinden azami yararlananlardan eylemesini Rabbimden niyaz ederim!

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.