DOLAR 28,9853 0.22%
EURO 31,2720 0.01%
ALTIN 1.891,170,25
BITCOIN 12597960,49%
Şaka gibi açıklamaya tepkiler çığ gibi 

Şaka gibi açıklamaya tepkiler çığ gibi 

18 Temmuz 2023 15:34
Şaka gibi açıklamaya tepkiler çığ gibi 

Okunma: 74 kez okundu.

Şaka gibi açıklamaya tepkiler çığ gibi
Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV zammına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, Artışların, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altında olduğu belirtilerek yapılan artışa rağmen ülkemizin halen benzinde de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4. ülke konumunda olduğu vurgulandı.
Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV’nin iki sebeple artırıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Birincisi, yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.
İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir. Bunun sonucunda, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin; 2016 yılında GSYH içindeki payı %4,58 iken 2022 yılında %2.80’e, vergi gelirleri içindeki payı ise 2016 yılında %26,23 iken 2022 yılında %17,84’e düşmüştür.
Söz konusu ürünlerden en çok tüketilen benzin, motorin ve LPG’de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı %50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa rağmen 38,5 seviyesinde kalmıştır.
Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları; benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır.
Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır. Yapılan artışa rağmen Ülkemiz halen benzinde de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4. ülke konumundadır. Sınır komşumuz Yunanistan’da benzin 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası Ülkemizde benzin 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır.”
Akaryakıta gelen zamlar üzerine tepkilerde gecikmedi.
Akaryakıta gelen zamlar üzerine Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın açıklama yaptı.
Başkan Akın; “Birçok defa ifade ettik, yine söylüyorum. “Türkiye ekonomisi AKP tarafından çökertilmiştir.” Bu ekonomi AKP ile toparlanamaz!  Milletimizin zenginlikleri satıldığı için, yüksek vergiyle milletimiz eziliyor. Sayın Erdoğan’ın imzasıyla bir gecede 6 lira akaryakıt zammı yapılmasını hiçbir akıl, vicdan kabul etmez. Bu zam, nakliye maliyetlerini arttıracağı için raflardaki ürün fiyatlarına anında yansıyacaktır. Toplu taşıma ücretlerinde artışa neden olacaktır. Ekonomi çarklarını yavaşlatacak ve kimi zaman durduracaktır. Milletimiz seçim döneminde AKP tarafından maalesef yanıltılmıştır. Seçim bittikten hemen sonra en büyük zamlara vergilere layık görülmüştür.  Başta ilimizin milletvekilleri olmak üzere tüm siyasilerimizi bu zam yağmurlarına karşı millet adına tepkiye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
ÖTV artışının enflasyonun ateşini daha da körükleyeceğine dikkat çeken Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ömer Ateş ise şunları söyledi:
“Halkımızın ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçtiği, temel gıda maddelerini almakta zorlandığı, nüfusun önemli bir kısmının yoksulluk değil açlık sınırının altında bir gelirle yaşam mücadelesi verdiği bir dönemde, ÖTV oranındaki artışla benzin ve motorinin litresinde yaşanan 5 TL’lik artış, günlük hayatı çekilmez hale getirdiği gibi tüm kalemlerde yeni zamları da zorunlu kılacak ve vatandaş mağdur olacaktır. 15 Temmuz’un yıldönümünde ve tam da salaların verilmesinin hemen ardından açıklanan bu artış, halkımızın hükümete olan güvenini zedelemiştir. Enflasyonla mücadelenin yolunu zamda bulan ancak üretimin önüne olmadık engel ve bürokratik zorluklar koyan Ak Parti hükümetinin, üretime dayalı reel bir ekonomiye geçmesinden başka çıkış yolu yoktur”
Hükümetin seçim öncesi bulduğunu ve tüketim arzına sunduğunu açıkladığı petrol ve doğalgazın ekonomiye ve halka yansımasının olmadığına dikkat çeken Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ömer Ateş, hükümetin ekonomi politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.