DOLAR 32,9144 -0.02%
EURO 35,9183 0.02%
ALTIN 2.541,540,28
BITCOIN 2220008-1,14%
Seçimlerden Önce Vatan, Millet, Sakarya Dedik, Seçimlerden Sonra; ZAMLARA BOYUN EĞDİK…

Seçimlerden Önce Vatan, Millet, Sakarya Dedik, Seçimlerden Sonra; ZAMLARA BOYUN EĞDİK…

18 Temmuz 2023 15:39
Seçimlerden Önce Vatan, Millet, Sakarya Dedik, Seçimlerden Sonra; ZAMLARA BOYUN EĞDİK…

Okunma: 150 kez okundu.

 Temel insani ihtiyaçlara ‘haraç’ keser gibi vergi artışları uygulayarak ekonomiyi düzelteceğini sanan bir hükümetimiz var artık ; duyurulur…

VATAN, MİLLET, SAKARYA; BOYUN EĞDİK ZAMLARA

Akaryakıta ÖTV artışını içeren karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara göre; benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL’ye yükseldi. ÖTV artışından sonra motorinin litresi 33 lirayı geçti, benzin 35 liraya dayandı. Zamma her kesimden tepkiler çığ gibi büyüyor…

Piyasaların düzelmesi devlet-millet dayanışması ve karşılıklı sorumlu davranmakla mümkün olmasına rağmen zaruri ihtiyaç haline gelen akaryakıta bir gecede litre başı 5 TL civarı ÖTV zammı yapıp öte yandan marketleri ve esnafı suçlayan hükümetin ne yapmaya çalıştığına kimse bir anlam veremez hale geldi.

AKARYAKIT ZAMMINA SOSYAL MEDYADAN TRAJİKOMİK TEPKİLER GELDİ
Akaryakıt zammına sosyal medyadan trajikomik tepkiler geldi. Kimi gece yarısı benzin istasyonundaki panoda değişen fiyatları kayda alırken, kimisi aracının deposunu bir şırınga benzinle doldurdu. Mustafa Sarıgül de eline bardak alarak benzinliğe gitti. Sosyal medya kontak kapattı.
Pazar gününden itibaren benzin ve motorin grubuna 6 lira zam yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz benzininin özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5.77 lira ÖTV alınacak.
Akaryakıt zammına sosyal medyadan tepki yağdı. Vatandaşlar çektiği trajikomik videoları paylaştı.
GECE 12 OLDU, FİYAT PANOSU DEĞİŞTİ: GEÇMİŞ OLSUN
Zamlardan önce gece saatlerinde benzin istasyonlarına gelerek arabalarına benzin almak isteyen vatandaşlar, zamları görüntüye aldı. Gece 12’den itibaren geçerli olan zamları, panodaki fiyat değişimi üzerinden kayda alan vatandaşlar “Hayırlı olsun, geçmiş olsun” yorumları yaptı.
Akaryakıt zamlarından sonra Türkiye’de petrol çıktığına dair haberleri hatırlatan vatandaşlar, Gabar Dağı’nda çıkan petrolle ilgili Süleyman Soylu’nun sözlerini yeniden paylaştı.
Tayyip Erdoğan diyor ki bana ‘O dağlarda sekeceksin’, o dağdan o dağa. Benim evlatlarım yalnız kalmayacak. Gabar Dağı’nda petrol çıkıyor. Şimdi Amerika çıldırmaz mı, Avrupa çıldırmaz mı? Daha yeni başlıyoruz. Nasıl bir petrol? Benzeri Suudi Arabistan’da da var. Çıktığı an traktörü çalıştırabilecek bir kabiliyeti var, gravitesi çok yüksek.”

Milyonlarca çalışan ve emekli insan, insan onuruna yakışır bir şekilde geçim sağlayacak maaş zammını hayal ederken, vergi artışları ve yeni vergilerle daha da yoksullaşıyor. Her gün yeni bir zam haberi yurttaşların hayatını derinden etkiliyor.

Beceriksizliğinin zamlı faturasını vatandaşa kesen hükümet temel insani ihtiyaçlara ‘haraç’ ile ekonomi düzeltmeye çalışırken milletin sofrasındaki ekmekten banyosundaki temizlik malzemelerine kadar hemen her şeye ÖTV ve KDV adı altında zam uygulamaya başladı.

ZAMLAR GECE YARISI UYGULANDI…

Resmi Gazetede AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararlarla bazı vergi ve harca zam yapılırken genel KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi. Bazı mal ve hizmetler için uygulanan yüzde 8’lik KDV de yüzde 10’a çıkartıldı. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için ödenmesi gereken harç, 20 bin liraya yükseltildi. Ehliyet harcı hariç, 492 sayılı Harçlar Kanunu’na tabi tüm harçlarda da yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Tüketici kredilerinde BSMV yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltildi. Şans oyunlarında da vergi artışına gidildi. Verginin oranı; spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 5’ten yüzde 10’a, at yarışlarında yüzde 7’den yüzde 14’e, diğer şans oyunlarında ise yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltildi.

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetede KDV oranı yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarıldı.

PEKİ NE YAPILABİLİRDİ?

ONUNCUKÖY DİYOR Kİ

– Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) yüzde 200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır.

– ÖTV dolaylı bir vergi düzenlemesidir. Yani yoksulla zenginin, geliri düşük olanla yüksek olanın aynı oranda ödediği vergidir. Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine mesela, doğalgazda geliri yüksek olanlara uygulanan sübvanse (yüz milyarca TL) ile siyasi partilere verilen milyarlarca TL hazine yardımı kaldırılabilirdi.

– Ekonominin şoför mahallinde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça değildir. Ayrıca bugüne dek yapılan tüm iyileştirmeleri de değersiz kılmaktadır.

– Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak sıradan ekonomi yöneticilerinin de yapabileceği şeylerdir. (Nitekim 70’li ve 90’lı yıllarda Türkiye’de sıkça uygulanmıştır)

– Dünya ekonomi çevrelerinin itibar ettiği ya da ağırlıkları olduğu söylenen isimler iş başında ise o vakit daha konforlu ve can yakmayacak çözümler beklemek vatandaşımızın en tabii hakkıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.