DOLAR 33,0967 0.31%
EURO 36,0317 0.09%
ALTIN 2.592,250,89
BITCOIN 21130381,76%
ŞEHRİN ALTYAPISI İÇLER ACISI; KISA SÜRE YAĞAN SAĞANAK YAĞIŞ ŞEHRİ PERİŞAN ETTİ…

ŞEHRİN ALTYAPISI İÇLER ACISI; KISA SÜRE YAĞAN SAĞANAK YAĞIŞ ŞEHRİ PERİŞAN ETTİ…

5 Mayıs 2022 17:14
ŞEHRİN ALTYAPISI İÇLER ACISI; KISA SÜRE YAĞAN SAĞANAK YAĞIŞ ŞEHRİ PERİŞAN ETTİ…

Okunma: 179 kez okundu.

Elazığ’da bir anda bastıran dolu ve sağanak yağış nedeniyle ev ve iş yerlerini su bastı. Alt geçitlerde araçlarıyla mahsur kalan vatandaşları itfaiye ekipleri botla kurtardı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünün uyardığı sağanak yağış Elazığ’da etkili oldu. Bir anda bastıran yağmur ve dolu yer yer sel şeklinde görüldü. Yağış ile birlikte birçok ev ve iş yerini su bastı. Alt geçitlerde biriken suyun içerisinde araçlar ve vatandaşlar mahsur kaldı. Karşıyaka TOKİ de binaları çevreleyen beton bloklar ve balkonlarda çökmeler oluştu. Onların yardımına ise itfaiye ekipleri yetişti. Vatandaşlar bot ile kurtarılırken, araçlar ise çekici ile çekildi.

Yıllardır her seçim döneminde siyasilerin şehir için verdikleri sözlerin ya da hazırlattıkları projelerin ilk sırasında şehrin alt yapısı sorunu ilk sırayı alır. Fakat işin icraat kısmı geldiğinde verilen sözlerin bir çoğu askıda kalmaya devam eder. Elazığ belediye başkanı Şahin Şerifoğulları ‘nında belediye başkanlığı yarışında çıktığı meydanlarda bu konuya dikkat çekip şehrin altyapısını biran evvel çözüme kavuşturmak adına gerekenin yapılacağını hatta  bu vaadine, ”Belediye başkanlığıma mal olsa dahi” altyapı sorununu çözeceğim demişti.

Aradan 3 yıl geçmesine rağmen somut bir adım atılıp altyapı sorunu henüz çözülemedi. Bayramın üçüncü günü yarım saat yoğun şekilde yağan sağanak yağış şehri felç, insanlarımızı perişan etti, ve şehrin altyapısının içler acısı sorununu bir kez daha gözler önüne serdi. Eğer yağmur ve dolu bir saatten fazla sürmüş olsaydı tahminimize göre çevre illerden yardım istemek zorunda kalırdık.

1984 Yılında belediye başkanı olan Merhum Prof. Dr. Mustafa Temizer görev yaptığı 5 yıl içerisinde Elazığ’ın tüm altyapısını yenileyerek, belediyecilikte tarih yazarak çok büyük bir başarıya imza atmıştı. Aradan geçen 33 yıl içerisinde görev yapan tüm belediye başkanları şehrin gelişip büyümesine rağmen altyapı konusunda hiç bir çalışmaları olmayınca bu gün  yağışta şehrin içler acısı durumu tekrar tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildi, bu şehri yönetenlerin ve bundan sonra yöneteceklerin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki, belediyecilik; caddelere çiçek ekmekle ve şehrin bu kadar sorunları varken, başka işlerin peşinden koşmakla olmaz ve gelecekte sizlerin siyasi hayatınızı kurtarmaz, altyapısı içler acısı durumda olan şehri boydan boya çiçeklerle donatsanız hiç bir kıymet-i harbiyesi olmaz.

” Belediye işi Gönül İşi” demek,  şehrine ve vatandaşına kusursuz hizmet etmek demektir. Kışın ilk yağan kar nedeniyle vatandaşların bırakın ara sokakları şehrin ana caddelerinde bile belediyenin hiç bir önlem almadığı için yaşadığı çile daha dün gibi hafızalarımızda yer edinmişken bu defa yağan kısa süreli sağanak yağışta yaşanan çilenin hiç bir izahı olamaz, acilen çözüm üretilip altyapının bir an önce yapılması gerekir.

Şehirde yaşanan sel baskınlarının ve yollarda mahsur kalan vatandaşların zor anlar yaşamasının ardından, Belediye başkanı Şahin Şerifoğulları’ndan açıklama geldi;

“Altyapı ihalesiyle ilk kazmayı vurarak yılların problemini ortadan kaldıracağız”

Öte yandan paylaşımda bulunan Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Kıymetli hemşehrilerimiz, kısa süreli bir yağışta bile şehrimizin altyapısının ne kadar yetersiz olduğunu görüyoruz. 20 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz altyapı ihalesiyle ilk kazmayı vurarak yılların problemini ortadan kaldıracağız inşallah” dedi.

Bazı vatandaşlar yağan sağanak yağışla ile alakalı yaşadıklarını şu şekilde anlattılar;

“Çok ani olduğundan dolayı müdahale etme şansımız olmadı”
Dükkanı su basan Akif Şeker, “Çok ani olduğundan dolayı müdahale etme şansımız olmadı. Sürekli rögarı açık tutmaya çalıştık. Sel şeklinde geldiği için önleyemedik. Dükkanın önüne fayansları ve su kolilerini dizmeye başladım. Mümkün değil. İlk dolu ile başladı. Şiddetli yağdı. Rögar yolun kapasitesini kaldırmaya yetmedi” diye konuştu.

“Yağmuru izlerken kaldırımın yıkıldığını gördüm”
Batuhan Erhan ise, “Ben pencereden yağmuru izlerken kaldırımın yıkıldığını gördüm. Onun için komşuma yardım etmek istedim. Geldiğimde her taraf su içerisindeydi. Biz ne kadar çabalasak da amaçlarımıza ulaşamadık. İçeri su bastı. Aşırı derece de dolu yağıyordu” şeklinde konuştu.

Bir başka vatandaş Bilgin Özdoğan ise, “bayram olması nedeniyle çayda çıra mahallesine akraba ziyaretine giderken yolda yağmura yakalandığını, çayda çıra mahallesinden Keban yoluna doğru oluşan sel baskınlarıyla beraber taş ve kaya parçalarının da sürüklendiğini görünce korkudan aracını ağaçlar altında korumaya çalıştığını” anlattı.

Gazetemiz olarak görünen köydeki gerçeğin, şehrin en önemli sorunlarından birinin altyapı olduğu, bu konuda kaybedilen zamanın ve verilen sözlerin hesabını muhafaza altına alıp ilk kazmanın vurulması için vaktin çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.