DOLAR 33,0967 0.31%
EURO 36,0317 0.09%
ALTIN 2.592,250,89
BITCOIN 21130381,76%
ŞEHRİN NAVİGASYONU

ŞEHRİN NAVİGASYONU

28 Şubat 2022 17:33
ŞEHRİN NAVİGASYONU

Okunma: 84 kez okundu.

 

AZİZ ŞEHRİN ÇİLEKEŞ MEKANI

Eski adıyla postane meydanı yeni adıyla demokrasi meydanı. Aslında Elaziz’ in tarihe mal olmuş şehir meydanı. Üzerine çok projeler çizildi, birçok hikayeler yazıldı.

Köy ve mahalle minibüslerinin durağı oldu, belediye otobüslerinin toplanma merkezi, Eski hükumet binasının bahçesiyle birlikte aile çay bahçesi, manifaturacılar çarşısı, Teksas gibi kitapların ve romanların okunup, alınıp satıldığı kitapçılar çarşısı, Bayram ve yeni yıl kartlarının satıldığı açık hava sergisi, ayakkabı boyacılarının toplandığı lostra salonu oldu zaman, zaman.

Günlük gazetelerin satış tezgahları, çeşitli çekiliş ve gezici fuarlar, süs havuzları kuruldu boş kalan yerlerinde.

Şehrin dinlenme yeri, arkadaşın, eşin, dostun buluşma noktası oldu, görünmeyenin göründüğü, kaybolanın arandığı yer oldu dönem, dönem. Emeklinin, yorulanın banklarında soluklandığı, seyyar satıcıların konuşlandığı mekân oldu bir ara.

Yer altı çarşısı düşünüldü projeler kapsamında, kazmalar vuruldu, iş makineleri işe koyuldu, olmadı kapatalım denildi tekrar üzeri örtüldü.

Kısaca, şehrin en değerli yeri bağlantısız navigasyonu oldu her daim.

ARZU VE İSTEĞİMİZDİR 

      Tarihi boyunca yukarıda saydığımız hizmetleri başarıyla yerine getiren demokrasi meydanı mızın alt katı her ne kadar otopark olmak üzere tasarlanıp yapımı yılan hikayesine dönmüş olsa da üst katının saydığımız değerler dikkate alınarak Aziz şehrin açık hava müzesi olarak tasarlanıp projelendirmesi belediyemizden arzu ve isteğimizdir.

 ONUNCU KÖY DİYOR’ Kİ,

TARİHİ HEP BİRLİKTE YAŞATALIM

Orta alana yapılacak küçük bir süs havuzunun çevresine ayrı bölümler halinde korunma altına alınmış olarak eski bir belediye otobüsü, dönemin köylere çalışan bir jeepi, o dönemin toplu taşımada kullanılmış minibüsü, dönemin ticari taksisi, roman ve diğer kitapların satılıp kiralandığı bir bölüm, kartpostalların sergilendiği tezgah, dönemin gazetelerinin satıldığı mekan, ayakkabı boyama sandığı, tabla üzerinde manifaturacı, tahta kürsü ve masadan oluşan çay bahçesi,  tasarlanacak açık hava müzesinin yaşatılacak en güzel hazinesi olmaz mı?

Söz sizde.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.