DOLAR 32,8320 -0.07%
EURO 35,1193 -0.13%
ALTIN 2.443,78-0,26
BITCOIN 2072589-1,85%
SİVRİCE İLÇEMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR TEDİRGİN

SİVRİCE İLÇEMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR TEDİRGİN

13 Mart 2023 14:48
SİVRİCE İLÇEMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Okunma: 257 kez okundu.

 5. ETAP TOKİ KONUTLARI VATANDAŞLARI UMUTSUZ ETTİ…

Daha Önce Sivrice İlçemizde TOKİ müteahhitleri tarafından yapılan yerleşim alanı içerisindeki Cadde ve Sokaklar yönetmeliklere uygun olarak yapılmadığı için olay yargıya taşınmıştı, geçen süre zarfında somut bir adım atılmaması Sivrice halkının tepkisine neden oldu…

Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde yapılacak olan 5. Etap TOKİ Konutları vatandaşları umutsuz bir hale getirdi. 5’ci Etap TOKİ konutlarının zemin etüdünde 20 metreye kadar kum çıktığı uygun olmayan zemine 4 veya 5 katlı bina yapılacağı söylentileri vatandaşları tedirgin etti.

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8’lik depremin merkez üssü Sivrice’de TOKİ sıkıntıları bitmek bilmiyor. Sivrice’de TOKİ sıkıntılarına değinen vatandaşlar, “Elazığ depreminin merkez üssü Sivrice’ydi. Sivrice’de problemler halen bitmiş değil. İlçemizde yapılacak olan 5’ci Etap TOKİ konutlarının zemin etüdünde 20 metreye kadar kum çıktığı belirtiliyor. Uygun olmayan zemine 4 veya 5 katlı bina yapılacağı söyleniyor.” İfadelerini kullandılar.

Yetkililerden konu ile ilgili açıklama bekleyen vatandaşlar endişelerinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Eğer doğruysa izale etsinler, doğru değil ise kamuoyuna açıklama yapsınlar. İnsanlar da bilsin ne olduğunu. Sorumlulardan bir açıklama bekliyoruz” diye konuştular.

Sivrice’den geçen diri fay hatlarını hatırlatan vatandaşlar, Sivrice’nin mevcut bulunduğu yerleşim alınana aslında bina yapmanın doğru olmayacağını da dile getirerek, “Bunu hepimizde net biliyoruz ki. Sivrice’de diri fay hatları var ve Sivrice’nin merkezinden geçiyor.  Neden tek katlı evlerin yerine binalar yapılıyor? Sivrice’nin bulunduğu yere bina yapılmamalı”   dediler.

Daha Önce Sivrice İlçemizde TOKİ müteahhitleri tarafından yapılan yerleşim alanı içerisindeki Cadde ve Sokaklar yönetmeliklere uygun olarak yapılmadığı için olay yargıya taşınmıştı, geçen süre zarfında somut bir adım atılmaması Sivrice halkının tepkisine neden oldu…

24 Ocak 2020 depreminin merkez üssü olan Sivrice ilçemizde, ilçede yapılan yeni konutlar ile birlikte cadde ve sokaklar tekrar dizayn edilerek yeniden yapılmıştı ancak; yapılan çalışmalar bittiğinde cadde ve sokakları şehir planlama yönetmeliklerine uymadığı ortaya çıkmış ve olay yargıya taşınmıştı, geçen süre zarfında konuyla alakalı henüz somut bir adım atılmadığı ortaya çıktı.

Av. Cem Caner Öztürk gazetemize önemli açıklamalarda bulundu…

Konun muhatabı müteahhitin alınan ifadesinde; cadde ve sokak konusundaki kusurlarından hiç bahsedilmediğini belirten Av. Cem Caner Öztürk; Ben aslen Sivriceliyim ilçemizde yaşanan 24 Ocak 2020 depreminden sonra ilçemiz yeniden yapılandı ancak yapılan binalarda beton ve demir hariç çok kötü malzeme ve işçilik kullanılmış bu yetmezmiş gibi birde ilçemizde ara sokak ve caddeler aslına uygun yapılmadığını tespit ettik sokaklar 4 veya 5 metre ana caddeler ise 7, 8 metre oysaki yönetmeliklerde ara sokaklar kaldırım hariç 7 metre caddeler ise kaldırım hariç 14 metre olması gerekir bu işi yapan müteahhit firmaların cadde ve sokakları aslına uygun yapmadıkları için Devletimizi zarara uğratıp haksız kazanç elde ettiklerini düşünüyorum biz sivrice halkı olarak bu yapılan yanlışları fark ettik ve olayı yargıya taşıdık aylar sonra nihayet Müteahhitin ifadesi ancak alınabilmiş ve alınan ifadesinde dikkatimizi çeken konu ise şu  müteahhitin yaptığı sokak ve caddelerdeki kusurunun sebeplerinin hiç sorulmaması bizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturdu ancak biz ilçe halkı olarak bu konun takipçisi olacağız tüm hukui yollara başvuracağız diyerek szölerini tamamladı…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.