DOLAR 32,2077 0.07%
EURO 35,0490 0.53%
ALTIN 2.446,14-0,62
BITCOIN 22492070,38%

TARİH SAYFALARINDA AKADEMİ SAHASI

11 Nisan 2022 20:12

Okunma: 90 kez okundu.

TARİH SAYFALARINDA AKADEMİ SAHASI                                                                                                                     

Fırat üniversitesi 1975 yılında ilimizde kurulan tek üniversitemizdir. Birçok Başarılara imza atarak ilimize ivme kazandırmıştır. Prof. Dr. Arif çağlar 1982-1992 yıllarında Rektör olarak görev yaptığı dönemlerde Fırat üniversitesi yerleşkesinde yer alan Futbol oynamaya elverişli toprak saha Elazığ Amatörüne kucak açarak hem antrenman sahası olmuş hem de resmi müsabakalara ev sahipliği yapmıştır.

Üniversitenin kuruluşunda yapımı gerçekleştirilen ve Akademinin sahası adıyla gönüllerimizde yer edinen bu sahada, çevremize baktığımızda ayak basmayan 1976-2000 yılları arasında futbol oynayan jenerasyondan ayak basmayan sporcu yoktur sanırım. Sahanın hemen yanında bulunan dönemin kapalı spor salonu, salon sporları ve kışın yapılan antrenmanlarda sporcu kardeşlerimize sığınacak liman olurken, birçok sporcunun bu sahalarda yetişmesine de vesile olmuşlardır.

Akademinin sahası yumuşak altın kumu sayesinde ilimiz futbol takımlarının Tüm Takımların gözde yeri olmasına rağmen yaşam sürecinde ne yazık ki gerekli desteği görememiştir bir türlü. Sahasının büyük, çevresinin geniş olması her türlü tesise uygun olma imkânı sunarken, gelen ödenekleri başka yerlerde kullanıp bu tesisin yarısı kadar etmeyecek sahalar yapmak akla ziyan davranıştan başka bir şey katmamıştır ne yazık ki bu şehre.

Değeri ve anıları büyük olan bu saha Fırat üniversitesin kendi bünyesinde olan bölümler arası maçların yanı sıra üniversitenin futbol takımının bir döneme damga vuran başarısında pay sahibi olmuştur.

Futbol takımı ilgi ve desteğin esirgenmediği dönemlerde şimdiki adıyla profesyonel birinci lige kadar yükselme başarısı göstermiş, mücadele ettiği gurupta Rıdvan Dilmen’in çalıştırdığı Vanspor şampiyon olarak süper lige yükselmiştir.

Daha sonraki süreçte bu sahanın önemini anlayan üniversite yönetimi Prof. Dr. Eyüp ispir Rektör iken gelişmişlik adına 1983 yılında toprak sahayı çimlendirerek resmi müsabakaların daha sağlıklı olarak bu sahada oynanmasına öncülük etmişlerdir.

Çim sahanın bakım ve onarımını üniversitenin iş bilen personeli eski sporcu Hasan Ay’a teslim eden yönetim bu sayede sahanın maçlar için hazır hale getirilmesini sağlıyordu.  Gecesini gündüzüne katarak sahanın tüm drenaj, sulama, çim biçme işlemlerini yapan Hasan kardeşimiz 2018 yılında emekliye ayrılınca Akademi sahasının durumu içler acısı olmakla kalmayıp, eskilerin söylemiyle adeta patates tarlasına döndü.

Üzülüyoruz sadece, yazık diyoruz, ne istediniz çocukluğumuzun futbol arenası, üniversiteyi sevdiren bu tesisten, verilen bu kadar emek hiç mi içinizi sızlatmadı hiç mi derin yaralar açmadı. Kınıyorum, geleceği, gençliği, futbolu yok etmeye meyil vermiş bu kişileri kınıyorum, böylesi bir emeğe bu bağlamda seyirci kalan spor taban birliklerini Rektör ve Rektör yardımcılarını da kınıyorum.

Yazık diyorum, oturduğunuz o koltuklardan istifa edin diyorum. Bu saha kimsenin eline geçmez, tesisi az diyoruz, tesis kazandıralım istiyoruz siz elinizin altındakini kurutup yok ediyorsunuz.

Fırat Üniversitesi Futbol takımı geliyor, bu şehir ve sizin adınıza hem altyapı hem de üst liglerde mücadele etmek için çıktı yola, koşarak geliyor. Sentetik saha yeterli ve sağlıklı değil,  sporcu çim sahada başarılı olur, çim sahanın kokusu daha başka olur.

Sayın Rektör spor Toto aracılığıyla bu patates tarlasını Gülistan bahçesi yapabilirdi. Anladığım Kadarıyla Rektörün niyeti burayı Hipodroma çevirip At koşusu yaptırmak.

Bakın sayın rektörüm, ilimde irfanda, fende bilimde başarı ararken sportif alanda da başarıya odaklanmak gerekir. Sağlıklı düşünce sağlam bedenlerin ürünüdür. Lütfen diyoruz, yedi den yetmişe spor yapalım derken elimizdekini yok etmeyelim, bunun yolu önce tesisi bitirmekle değil,  gül bahçesine çevirmekle olur.

Şehirden kaçmak, takımdan, spordan soğuk durmak size puan kazandırmaz, bütünleşmek, sahip çıkmak, örnek olmak size yakışacaktır.  Damdan, çatıdan atanarak gelmeniz bu şehri ve üniversiteyi yok saymak, görmemek değildir. Hizmet için bulunduğunuz yeri işgal ederken biz sadece sizin için vekillerimizin yetersizliği diyebiliyoruz.

Prof. Dr. Eyüp Yıldırım ve yönetimi takımı ayakta tutup bir yerlere taşıma gayreti verirken sizin umursamaz tavrınız sadece size zarar verecektir, bugünün yarını yoktur hocam, gün bugündür, bugün destek günüdür. Eyüp hocamı, yönetim kurulunu, emeği geçen herkesi, hocasından futbolcusuna kadar bölgesel amatör ligde şampiyon olan Takımı ayakta alkışlıyorum, başarıları daim olsun diyorum.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.