DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21592431,07%

Tasarruf Zamanı

14 Mart 2022 14:09

Okunma: 89 kez okundu.

Dünya üzerinde sıkıntılı dönemler olmuştur. Tarih bu acı ve zor zamanları hep yazmıştır. Kimisini insan kaynaklı bir savaş başlatmış, kimisini ise doğal afetler tetiklemiştir. Ama sonunda, bu olaylara en hazırlıksız yakalanan insanlar, hep en büyük bedelleri ödemişlerdir.

Misaller çoktur. Birkaç örnek vermek istiyorum. Deprem, doğal bir afet… Hazırlıklı olmak zorundasınız. Bunun için en iyi örnek olarak Japonya’yı gösterebiliriz. Beklediğimiz ve olmasını asla arzu etmediğimiz büyük Marmara Depremi… kacış yok, mutlaka bir gün bu acı gerçekle yüzleşeceğiz. Kentsel dönüşüm için ne yaptık? Deprem sonrası için acil toplanma noktaları ne durumda? Kamu binaları, hastaneler yeterince buna hazırlıklı mı? sorular… sorular… can sıkıcı sorular… doğru sorular… her doğru gibi batan, rahatsız eden, kulak arkası ettiğimiz sorular…

Maddi yönü ise hiç düşünmüyoruz. Zor zamanlar için bir köşeye attığımız birkaç kuruş; tasarruflarımız  işte bize o zaman lazım olacak… Bir aile reisi olarak düşünmemiz gereken bir gerçek. Günümüz şartlarında biraz daha zorlaşan ve olması gereken tasarruf.

Bizim gibi, devletimizde; devlet kurumlarımızda tasarrufa yönelmeli.

Elazığ caddeleri trafik yönünden bayağı rahatladı. Akaryakıta gelen son zamlardan sonra, kontak çevirmek için bir kere daha düşünmeniz gerekecek. Bunun yanında düşünmeden edemiyorum. Bir kamu hizmetini yerine getiren Belediyelerimiz, ulaşım hizmetleri noktasında en azından yakıt ile ilgili kim bilir ne kadar zorlanıyorlardır? Kamu hizmeti veriyorsunuz durduramazsınız… Yakıt giderleri günlük artıyor hesap yapıp önünüzü göremezsiniz… Aylık ortalama 180.000 litre yakıt tüketen bir otobüs sistemini nasıl devam ettireceksiniz?

Elazığ Belediyesi bizim belediyemizdir. Tıpkı diğer belediyelerimiz gibi… Bu konuda biz nasıl tasarruf ediyorsak, belediyemizi de tasarrufa yönlendirip, mümkünse bu noktada kararlar vermesini desteklemeliyiz. Şikayet etmeden, bu zor zamanları daha dikkatli hareket ederek, tasarruf ederek atlatmak zorundayız. Dünya üzerinde başka bir Elazığ Belediyesi yok. Ve bu belediye bizim, hepimizin.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.