DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21535091,23%
TSO BAŞKANI; ASİLHAN ARSLAN’IN AÇIKLAMASI KAMUOYUNU TATMİN ETMEDİ…

TSO BAŞKANI; ASİLHAN ARSLAN’IN AÇIKLAMASI KAMUOYUNU TATMİN ETMEDİ…

25 Nisan 2022 16:38
TSO BAŞKANI; ASİLHAN ARSLAN’IN AÇIKLAMASI KAMUOYUNU TATMİN ETMEDİ…

Okunma: 60 kez okundu.

TSO Başkanı Asilhan Arslan’ı, Düzenlediği basın toplantısında; Elazığ basını hakkındaki ithamlarından dolayı ispata davet ediyoruz.

Yaklaşık 3 aydır Elazığ kamuoyunda; gündemden düşmeyen Maden’deki Maden rezervleri ihalesi ve bu ihaleye son günde katılmayan TSO Başkanı Asilhan Arslan’ın Öncülüğünde ki ” Elazığ Girişim Grubu”  Elazığ kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu, bu tepkiler üzerine, TSO başkanı Asilhan Arslan bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu, Arslan’ın açıklamaları; Elazığ kamuoyunda sorulan neden ihaleye katılmadınız sorusu yine havada kaldı ve verilen cevap kamuoyunu tatmin etmedi, Arslan’ın yaptığı açıklama şu şekilde oldu.

Maden sahasının ihalesinde son ana kadar girme koşullarını zorladıklarını belirten Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Başkanı Asilhan Arslan, “Mahkemeden süreçlerin tamamlanmasını beklerken gece geç saatlerde aldığımız karar şu, bu ihaleye girip rekabet edememek acı bir durum. Biz 7 katrilyon lira geriden başladık. Kaça çıkartırsak çıkartalım üzerine 7 katrilyon lira koymamız gerekiyor. En azından ihaleyi meşrulaştırmayalım hukuki süreç devam ediyor. Biz bu ihaleye girmeyelim kararı aldık” dedi.

En büyük madencilerin holdinglerinin içinde bulunduğu 15 firmanın ihaleye girmek üzere Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden dosya aldığını aktaran Başkan Asilhan Arslan, “Bu 15 firmanın içinden 2 tane firma teklif verdi. 1 firma imtiyazlıydı, rekabet üstünlüğü vardı. İhaleyi o kazandı. Sebebi diğer firmaların bu ihaleye 7 katrilyon geriden başlamasından kaynaklıydı. Bunun dışında hiçbir sebebi yoktu. Bunun için şartname değişikliği istedik. Şartnameyi görür görmez dedik ki bu işi bir firmanın dışında alabilecek kimse yok. Son ana kadar ihaleye girme koşullarını zorladık. Mahkemeden süreçlerin tamamlanmasını beklerken, gece geç saatlerde aldığımız karar şu, bu ihaleye girip rekabet edememek acı bir durum. Biz 7 katrilyon lira geriden başladık. Kaça çıkartırsak çıkartalım üzerine 7 katrilyon lira koymamız gerekiyor. En azından ihaleyi meşrulaştırmayalım, hukuki süreç devam ediyor. Biz bu ihaleye girmeyelim kararı aldık. Ne kadar doğru bir karar aldığımız dosya alıp ihaleye teklif vermeyen tüm firmaların duruşuyla da kanıtlandı. İhale başladı, 5 dakika sürdü. 2 milyar 205 milyon, 2 artırım şeklinde son buldu. Ben bir alanımda suçluysam çıkın karşıma yüzüme deyin ki başkan sen şurada suçlusun seni de bundan dolayı istifaya davet ediyoruz” dedi.

Sayın başkanın bahsettiği mahkeme süreci süre gelen bir süreçti bu mahkemelerden dolayı ihale iki defa ertelendi,

Sayın Başkana tüm Elazığ kamuoyu adına tekrar soruyoruz bu ihaleye neden girilmedi gece geç saatlerde ihaleden neden çekildiğinizi gece veya sabah erken saatlerde sebepleri ile birlikte neden kamuoyuna açıklama yapmadınız.

Sayın başkan bu ihale sizin şahsi şirketinizin gireceği bir ihale değildi, tüm Elazığ’ın ihalesiydi, bunun içindir ki kamuoyu size tepki gösteriyor, haklı olarak sizden tatmin edici bir açıklama bekliyor.

Sayın başkan açıklamanızın bir bölümünde biz basın için (Gizli el yönlendiriyor diyerek ”Tetikçi”) ithamında bulundunuz, biz bu güne kadar hiç bir şahsın veya hiçbir siyasi partinin amigoluğunu yaparak gazetecilik yapmadık hiç bir güçte yaptıramaz, Maden rezervleri konusu gündeme geldiği günden beri Ülkemizin ve şehrimizin menfaatlerini düşünerek kayıtsız şartsız tüm çalışmalarınıza ve açıklamalarınıza  destek verdik bu haberlerimizde arşivlerimizde mevcuttur. siz ihaleye katılmadığınız için size ”Tetikçi” yakıştırmasını kimse yapmadı sadece haklı olarak saygı çerçevesinde eleştiriler yapıldı ve yapılacaktır, unutmayın ki Basın vatandaşların gözü kulağıdır.

Basın camiası olarak  ülkemizin ve şehrimizin menfaatleri için size destek verdiğimiz için ”Tetikçi” mi olduk, bu yakıştırmayı yapıyorsanız, bu çok çirkin ve maksadını aşan bir açıklama, ”bizler hancı siz seçilmişler yolcu” bu şehirden çok başkanlar çok siyasetçiler geldi geçti fakat basın camiası hep vardı ve var olmaya devam edecektir, hangi koltuk olursa olsun seçilmişler eleştirilir buna tahammül göstermeniz gerekir, tahammülsüz olursanız oturduğunuz, oturacağınız koltukların ömrü az olur veya seçimle bu halk sizi hiç bir koltuğa oturtmaz bizden hatırlatması…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.