DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21550330,61%
TÜRK OCAKLARINDA PROGRAM DÜZENLENDİ

TÜRK OCAKLARINDA PROGRAM DÜZENLENDİ

4 Mayıs 2022 15:44
TÜRK OCAKLARINDA PROGRAM DÜZENLENDİ

Okunma: 296 kez okundu.

 

TÜRK OCAKLARI ELAZIĞ ŞUBESİ TARAFINDAN BAYRAMLAŞMA VE 3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ PROĞRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. DÜZENLENEN PROĞRAMA ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILIRKEN, AYRICA TÜRK OCAKLARI ELAZIĞ ŞUBESİ BAŞKANI VAHİT DABAK TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Türk Milliyetçileri bu Milletin ve onun devletinin emniyet merkezidir. Tarihin her noktasında bunu görmek mümkündür. Yakın tarihimizde de 1908, 1944 ve 1980 olmak üzere ortalama her 40 yılda bir vuku bulan Türk devleti ve Türklük şuurunun yıkım ve ortadan kaldırılmasına yönelik teşebbüslerin olduğu vakidir.

3 Mayıs, 2. Dünya Savaşı ve ilerlediği günlerinde ülkemizde önce Nazi daha sonrada Komünist militan ve sempatizanlarının bu devletin rejimini değiştirmeye yönelik müdahalelerinin önüne Türk milliyetçilerinin set çekmesiyle sonuçlanan hadisedir. 1942 yılında dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun Meclis konuşması ile başlayan, 1945 yılı 29 Mart’ına kadar devam eden bu süreç Başbakan’a yazılan mektuplar, adliye koridorları, Ulus Meydanı protestoları, Milli Şef talimatları Türkçü avcılığı, Sansaryan İş Hanı, İkinci Şube zindanları. Nihayetinde de Türklük şuurunun yeniden belleklere kazınmasıdır.

Türk Milliyetçileri H. Nihal ATSIZ, Zeki Velidi TOGAN, Alparslan TÜRKEŞ, Reha Oğuz TÜRKAN, Fethi TEVETOĞLU, Necdet SANCAR, Hasan Ferit Cansever başta olmak üzere toplamda 57 kişi ve arkalarında on binlerce vatansever Türk Milliyetçisi gencin mücadelesi ile taze Türk Cumhuriyeti Devleti’nin İlk nümayişi gerçekleşmiş, ardından, 23 kişilik akademisyen, asker, aydın, şair, yazar bir grup Türk milliyetçisinin acılar, işkenceler içerisinde günler ve aylar geçirmiştir.

Bir taraftan Ülkeyi yönetenlerin dış politikaya ayar vermek amacıyla Türk milliyetçilerini hedef alarak izlediği siyaset, diğer taraftan ülkeyi SSCB sınırları içerisine katma mücadelesi veren dâhili ve harici bedhahlar.

Türkçüler ‘‘Mustafa Kemal Atatürk’ün TAŞ KIRILIR, TUNÇ ERİR, AMA TÜRKLÜK EBEDİDİR’’ cümlesini yâd ettiler şad ettiler. Kutlu Olsun 03.05.2022

                                                      Türk Ocakları Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu adına

                                                                    Şube Başkanı Vahit DABAK

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.