DOLAR 33,0881 -0.01%
EURO 36,1632 -0.13%
ALTIN 2.601,220,02
BITCOIN 2117044-0,35%

ULUOVA ve KUZOVA SUSUZ, ELAZIĞ ŞEKERSİZ KALDI…

21 Mart 2022 16:46

Okunma: 118 kez okundu.

Son günlerde Elazığ’da Şeker krizi patlak verdi…

Türkiye’nin en eski şeker fabrikalarından birine sahip olan şehrimizde; şeker krizinin yaşanması şehrimiz insanlarını şaşkın ve çaresiz bırakmış durumda, krizin nedenlerini araştırdığımızda Elazığ’ın en verimli topraklarına sahip olan Uluova ve Kuzova’nın devletimiz tarafından son 20 yıldır susuzluğuna çare bulunamayışı, ve artan mazot, gübre, ilaç, elektrik gibi maliyetlerin ön plana çıkmasıdır.

Oysaki bu ovamızın geçmiş tarihine baktığımızda  Uluova ve Kuzova köylerinin her yıl yüzbinlerce ton şeker pancarı ürettiğine şahitlik etmişizdir.  Ovanın düz ve engebesiz olması sebebiyle ve topraklarının verimlilik konusunda en üst rekolte randıman seviyesinde olması özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. ve bu verimli ovamız tam 20 yıldır susuz ve devlet büyüklerimiz tarafından henüz bir çözüm üretilmiş değil, özellikle seçim süreçlerinde anlatılan ve verilen sözler dikkate alındığında çözüm üretme sıkıntısının uzun yıllara sarkacağı görülmektedir.  Durum sadece verilen sözlerle ayrı bir çıkmaza sürüklenince Uluova ve Kuzova köylüleri de sulu tarım yapamamaktadır. Şeker pancarı üretiminin  olmaz ise olmazı sudur, su olmamasının yanına ayrıca fabrikanın üreticiye kota dayatması üreticiyi kara, kara düşündürürken, artan gübre, mazot, ilaç fiyatları da üreticiyi tamamen canından bezdirmiş bir hale getirmiştir.

Geçmiş yıllarda Türkiye deki iç piyasayla birlikte dış ülkelere şeker ihraç eden Elazığ şeker fabrikası bu gün gelinen noktada Şehrin ihtiyacını karşılayamayacak  duruma gelmesinde, devletin bu fabrikayı tamamen gözden çıkarmasına rağmen baskılar sonucu özelleştirmenin dışında tuttuğu bunun yanında fabrikanın modernizasyonu ve kapasite artırımı gibi düşüncelerle fabrikayı ve üreticiyi nasıl kazanırım düşüncesine girmediği  görülmektedir. Elazığ’daki şeker fabrikasının neredeyse atıl bir halde Türkiye’nin en güzel şekerini üretme çabası devam ederken, çeşitlilik ve katma değer oluşturma adına  sıkıntı yaşaması  Elazığ ve bölge tüketicilerinin yanı sıra tatlı üreticilerine de sıkıntılar yaşatmaktadır. Şeker, çikolata ve diğer tatlı ürünleri için yılların fabrikasının günümüz teknolojisine  karşı ayakta kalmaya çalıştığını bu durumun özellikle şeker ve diğer tatlı ürünlerinin imalatını yapan üreticileri de zora sokarak ihtiyaçların yakın iller olan Muş ve Malatya illerinde karşılanmaya çalışıldığı görülmektedir.

Uluova ve Kuzova’nın susuz kalması hem şehrimiz adına hem ülkemiz adına çok büyük bir kayıptır. yaklaşık 80 köyün bulunduğu bu ovalarımız hatırı sayılır bir üretim potansiyeline sahiptir. Hem şehrimiz hem Ülkemiz ekonomisine çok büyük katkı sunacak olan bu ovalarımızın acilen suyla buluşturulması gerektiği gibi, Devlet büyüklerimizin ve yetkili bakanlığın köylü çiftçilerimize mazot, gübre elektrik ve ilaç gibi tarımsal temel ihtiyaçları konusundaki desteklerini  acilen hayata geçirmeleri gerekmektedir.

Üç taraf suyla çevrili olan ilimizin tarımdaki sulama sorunu çözüldüğü takdirde verimli toprakların Şehrimiz ve Ülkemiz ekonomisine çok büyük katkıları olacaktır.

İlimiz  Siyasilerinin ve bürokratlarının bu konudaki çalışmaları halk arasında merak konusu olurken geçtiğimiz yıl ülkemiz yatırımlar plan bütçe komisyonunda açıklanan yatırımlar listesinde Uluova ve Kuzova için ayrılan 1.000′ er (bin) Tl lik sembolik yatırım bu iki ovada yaşayan köylü çiftçilerimizin tepkisine neden olduğu gibi ümitsizliklerini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ülke ekonomisine ve gündemine baktığımızda yaşadığımız sıkıntıların başta un, şeker ve yağ gibi temel ihtiyaçlarımız olan ürünlerde yaşanması geçmişte kurulan bu fabrikalarımızın önemini bir kez daha ortaya atarken, özelleştirmelerin ülke ekonomisinden neleri alıp götürdüğü, ne tür fabrikaların kapanıp yok olduğunu,  kapanan azot fabrikalarının ürettiklerini bile yurt dışından temin etme durumuna gelmemiz çabamızın sorgulanması gereken yanlışlıklar değil midir?

Güçlü Ülke, Güçlü Ekonomi; Güçlü üretim ile olduğunu hepimiz bilmekteyiz bu düşünce ile hareket ettiğimizde ülkemizin tahıl ambarı olan topraklarının, bir karış toprağının dahi boş kalmaması gerekmez mi derken, Devletimiz tarafından köylü çiftçilerimizin destek anlamında ihtiyaçları karşılandığı takdirde dışa bağımlılığımızdan kurtulup, bulunduğumuz coğrafyanın en güçlü ekonomisine kavuşmamız içten bile değildir.  Çiftçiye köylüye destek olalım derken, yok ettiğiniz köylü, bahçesini ekmekten soğutulunca köye kadar hizmet götürme yarışına giren büyük marketler bu Ülkeyi yanlış düşüncelerle tüketim toplumu haline sokmadı mı sizce?

Biz bu ülkenin evlatları olarak topraklarımızı çok iyi tanıyoruz dünyanın  en verimli topraklarına sahip olduğumuzu biliyoruz; o halde bu toprakların, ülke ekonomisine büyük katkı sunması için gerekenleri yapmak adına daha ne bekliyoruz…

Kalın sağlıcakla…

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.