DOLAR 32,1957 0.04%
EURO 35,0396 0.12%
ALTIN 2.503,26-0,27
BITCOIN 22855965,99%
ULUOVA’DA; TARIMDAN SONRA HAYVANCILIKTA BİTME NOKTASINA GELDİ…

ULUOVA’DA; TARIMDAN SONRA HAYVANCILIKTA BİTME NOKTASINA GELDİ…

21 Mart 2022 17:00
ULUOVA’DA; TARIMDAN SONRA HAYVANCILIKTA BİTME NOKTASINA GELDİ…

Okunma: 90 kez okundu.

Elazığ’ın en verimli topraklarına sahip olan 36 köyden oluşan Uluova’da SUSUZLUK nedeni ile tarımdan sonra hayvancılıkta bitme noktasına geldi.

2000 yılından sonra su sorunu yaşayan ve 20 yıldır bir türlü su sorunu çözülemeyen Uluova’da yaşayan köylüler su olmadığı için tarımsal ürünler olarak Pamuk, şeker pancarı başta olmak üzere  meyve ve sebze ekip topraklarını işleyemedikleri için oldukça dertli ve muzdarip…

Uluova’nın son durumu hakkında Görüşlerini aldığımız köylü çiftçilerimiz; gazetemize açıklamalarda bulunarak ”Tarımdan sonra hayvancılığında bitme noktasına geldiğini söylediler, bunların iki nedeni var birincisi su sorunu ikincisi artan yem maliyetleri; Su sorunu olmadan önceki yıllarda bizler tarlalarımızda yonca, yulaf, şeker pancarı vs. gibi ekinler ekiyorduk ve hayvanlarımızı bunlarla yaz kış besliyorduk, örneğin yazın şeker pancarının otundan, kışın ise yaş küspe ve kuru küspe olarak yeminden faydalanıyorduk ve arpa, yonca, yulaf gibi yemler yapıyorduk kendi yemimizi kendimiz üretiyorduk, fakat son 20 yıldır ovamız susuzluğa mahkum edildi su olmayınca tarım yapamaz hale geldik, tarım olmayınca hayvancılık yapmakta çok zor hal aldı. ve hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık bir kısmını sattık ve geri kalanları da satacağız.

Son zamanlarda akaryakıt, elektrik, gübre ve tarımsal ilaçlara gelen çok yüksek zamlar artık bizleri ciddi manada kara kara düşündürmeye başladı, şu günlerde ilimizde şeker konusunda büyük sıkıntılar olduğunu duyuyoruz oysaki 2000 li yıllardan önce bizler Uluova olarak yüzbinlerce ton şeker pancarı üretiyorduk. ilimizde şeker konusunda sıkıntı yaşandığını ilk defa duyuyoruz bu sorunun tek sebebi ovamızın susuz kalması ve artan maliyetler.

Defalarca yetkili tüm mercilere başvurduk fakat bu güne kadar henüz bir çözüm üretilemedi biz köylüler olarak rekoltesi en yüksek verime sahip olan topraklarımızı işlemek istiyoruz.” dediler.

ONUNCU KÖY DİYORKİ…

Tarla bizim, tapan bizim köy bizim, ova bizim peki o halde yetkililer nedendir 20 yıldır bu ovamızın su sorununu çözmez, çiftçimize mazot, gübre, elektrik ve ilaç desteği verip bu verimli topraklardan faydalanmaz…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.