DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21520711,61%
VERGİ DAİRELERİNDE, FARKLI YAKLAŞIMLAR

VERGİ DAİRELERİNDE, FARKLI YAKLAŞIMLAR

25 Nisan 2022 16:42
VERGİ DAİRELERİNDE, FARKLI YAKLAŞIMLAR

Okunma: 87 kez okundu.

BAZI MESLEK MENSUPLARI GAZETEMİZİ ARAYARAK YAŞADIKLARI SIKINTILARI DİLE GETİRDİLER

      Gazeteniz onuncu köy milletin sesi olmaya devam ederken bu haftaki haberlerimizden birinin de, Devletle millet arasında köprü görevi üstlenmiş olan serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin bize ulaşan sıkıntılarına ayırdığımızı belirtmekte fayda görüyoruz.

Meslekleri esnafla çalışıp, beyannamelerini düzenleyip devletin kasasına gidecek paraya aracılık etmek olsa da, yeri ve zamanı oluştuğunda tesisatçı, marangoz, avukat, doktor ya da esnafın çırağı olup çaycılık görevi yapabiliyorlar. Suyu, elektriği, doğalgazı kesilen esnaf nedenini muhasebeciye sorar, eşinden boşanan aklı muhasebeciden alır, aracın motoru kilitlenince yardıma muhasebeci koşar, başı ağrıyan esnafa masaja uğrar. Adı her ne kadar mali müşavir olsa da ellerinden her iş gelenler sınıfında bulunurlar.

Meslekleri ve üzerlerine yüklenen yükten dolayı birçoğu kendilerini hamal sınıfına koysa da, esnafın beyannamesini kendisi düzenleyip tahakkuk fişlerini keser devletin memuru yan gelip yatar. Banka veznedarı olur, vergi yatırır ödemeyi cebinden yapar, makbuzu kendisi çıkartır. Dinlenmek yoktur ona, katma değer vergisi beyannamesi, muhtasar beyanname, gelir vergisi beyannamesi, geçici vergi beyannamesi, gelir vergisi, BA, BS FORMLARI, SSK. Prim bildirgeleri, bordrolar, karşılıklı incelemeler yaz yaza bildiğin kadar.

Esnaf fatura kesmeyi bilse de bilmez muhasebeciyi kestirir.  E-arşiv fatura düzenleme sınırı düşürülünce bir iş daha bindi sırtlarına, neymiş efendim İnternet yok, bilmiyorum, işim çok bahaneleriyle, çabuk müşterim gitmeden gel faturasını kes…

Doktor ve Avukat gibi bazı meslek guruplarıyla adlandırılıp, hizmet ifa ettikleri düşünülen mali müşavirlerin esnaftan ne aldığına bakılmaksızın alacakları ücret maliye bakanlığınca belirlenir, belirlenen fiyattan ücretini alıp almadığı sorgulanmaz, vergisi talep edilir.

Ücret tarifesinde danışman olarak saat ücretleri yazılıdır, Avukatlar talep edip alırlar, doktorlar hizmetlerine yansıtırlar, muhasebeci korkusundan sesi çıkmadığı gibi, yanlış bir şey söylemeyeyim yoksa defter elimden gider düşüncesiyle dua eder.

Tatil yoktur onlara, pandemi sürecinde bile can kaybı vermelerine ve riskli gurup olarak görülmelerine rağmen devlete para lazım diyerek görevine koşan, görevi başında kalp krizi geçirip vefat eden meslektaşları oldu zaman, zaman. Temmuz ayı size tatil denildi, bir aylık ekstra iş devlete para lazım beş günde bitirin istendi. Bankalar bilanço istedi sana tatil yok, vergi dairesi izahat istedi tatil neyine, yeminli karşıt inceleme belgesi istiyor, uyuma sakın.

KATMA DEĞER VERGİSİNDE FARKLI TARİFE

Katma değer vergisi oranları Doktor ve Avukatlar için yüzde sekiz olarak uygulanırken hop denildi onlara var size yok, siz çalışın ister kazanın, isterse kazanma yın benim tarifem den yüzde on sekiz katma değer vergisini ödeyin denildi.

DEVLETE OLAN BORÇLARI BİTMEDİ, BİTMEYECEK

Binlerce mali müşavirin devlete borçlu olduğunu duyduk, alamadıkları ücretlerin vergisini ödeyemedikleri için borçlu yaşıyorlar. Birçoğunun evlerine araçlarına haciz uygulanmış, hayat şartları zora girmiş. Enflasyon resmi rakamlara göre yüzde atmış, çarşı Pazar olarak yüzde iki yüzün üzerinde seyrederken ücretlerini devlet veriyormuş gibi sizin alacağınız ücretin artış oranını yüzde yirmiye sabitliyorum denilmiş.

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜKLERİNDEN FARKLI TUTUMLAR

Vergi daireleri esnafla olan bir sıkıntıda, kaybettikleri telefon numarasında, ulaşamadıklarında ilk akla gelen mali müşavir olurken, sözleşmeli bir esnafın işi için vergi dairesine giden mali müşavirlere sen git esnaf gelsin cümleleri vergi dairesi çalışanlarının ağzından rahatlıkla çıkabiliyor.

Devletten kesinti yoluyla biriken alacaklarını mahsup için başvurduklarında vergi dairelerinin tutumları ve güçleri onlara yetiyormuş gibi canlarından can alınıyor.  Dosyalarından faturalar çıkartılıyor, borçlarına mahsup edilecek kesinti yoluyla ödenen vergilerini alamadıkları gibi beyanname düzeltmeleri gibi işlemler tekrar yaptırılıp çeşitli cezalara maruz kalıyorlar.  Yetmiyor, size mahsup yok, siz çalışın, bize para lazım deniliyor. Diğer meslek gurupları için bu tutum ve davranışlarınız var mı diye sorulunca, siz kendi işinize bakın onlara bizim gücümüz yetmiyor deniliyor.

OYSA KANUN KOYUCULAR ŞÖYLE DİYOR

      24 Ocak 2022 tarihinde 2022 yılı için tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin nakden iade tutarları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulmuştur.

Bilindiği üzere, kesinti yolu ile ödenen vergiler ile geçici vergilerin mahsup ve iade usul ve esasları 252 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde belirlenmiştir.

2021/72 sayılı sirkülerimizde açıklandığı üzere, 06 Ekim 2021 tarihli ve 31620 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 315 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilecek nakden iade taleplerindeki 10.000 TL’lik sınır 50.000 TL’ye, mükellefle süresinde tam tasdik sözleşmesi imzalamış olan yeminli mali müşavirce (YMM) düzenlenecek tam tasdik raporuna istinaden nakden iade edilecek vergilerdeki sınır ise 100.000 TL’den 500.000 TL’ye çıkarılmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, yukarıda belirtilen hadlerin 2022 yılı için yeniden belirlendiği duyurulmuştur.

Söz konusu duyuru kapsamında 2022 yılı tevkif yoluyla kesilen vergilere ilişkin;

İnceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilecek nakden iade taleplerindeki tutar 68.000 TL,

      Mükelleflerle süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş yeminli mali müşavirce düzenlenecek tam tasdik raporu uyarınca iade edilecek nakden iade tutarı 681.000 TL

Olarak uygulanacaktır.

Söz konusu Duyuru ’ya aşağıdaki bağlantı yoluyla ulaşılabilecektir.

ONUNCU KÖYDEN ÇIKAN SES…

Bizden size nasihat olsun,  Allah muhafaza bir hafta dahi olsa aklınızda iş bırakma, çalışmama gibi bir şey varsa silin atın hemen, güncelleyin kendinizi, yoksa ne olur ülkenin hali.  Hazinenin yükü sizin omuzlarınızda, hep kaybeden siz olsanız da çalışın, çalışın emekli olunca asgari ücret seviyesinin çok, çok altında maaşa talim edin. Kim bakar sizin Üniversite mezunu olduğunuza, kim bakar sizin ömür boy çalıştığınıza.

Zalimin zulmü varsa sevenin Allah’ı var. Balık bilmezse Halik bilir.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.