DOLAR 32,2021 0.06%
EURO 35,0187 0.07%
ALTIN 2.501,74-0,33
BITCOIN 22881955,77%
VURUN EMEKLİNİN SIRTINA

VURUN EMEKLİNİN SIRTINA

18 Nisan 2022 16:36
VURUN EMEKLİNİN SIRTINA

Okunma: 69 kez okundu.

EMEKLİLERE BİR AYAĞI ÇUKURDA GÖZÜYLE Mİ BAKILIYOR,

İNTİBAK YASASI GÜNDEMDE DEĞİL

MAAŞ EŞİTSİZLİĞİ

ASGARİ ÜCRETİN ÇOK ALTINDA KALAN MAAŞLAR

      Emeklilerimiz var bizim, saygıdeğer, elleri öpülüp sırtları sıvazlanacak emeklilerimiz. Emeklilerimiz var bizim, kimisi Doktor, kimisi Avukat, kimisi Terzi, kimisi serbest meslek, kimisi esnaf, kimisi inşaat işçisi.

Başka ülke emeklileriyle kıyaslanmak zorlarına gidiyor. Gelişmiş Avrupa ülkeleri emeklileri sonbaharlarını sakin, huzur, mutluluk dolu bir ortamda geçirirken, tatile gitme imkanı bulurken, el üstünde tutulurken bizim emeklilerimiz 1500-3500 arası maaşlarıyla akşam eve nasıl giderim ya da falan arkadaşı nasıl ziyaret ederim, param yetişmezse ben ne ederim derdine düşüyor. Bizim emeklilerimiz ek iş arıyor, bizim emeklilerimiz maaşlarında eşitlik istiyor.  25-30 yıl devletine prim ödeyip emekli olanlarla 1800-3600 gün üzerinden emekli olanların aldığı maaşlar aynı olmasın diyor.

 BAKTINIZ MI ŞU HESABA

      Kamu kurum ve kuruluşunda 25 yıl çalışıp sigorta ve her türlü prim ödemeleri devlet tarafından karşılanan emeklilerimizin aldığı maaş günümüzde 6 ile 8 bin lira arasında olurken,

Primini 25 yıl boyunca cebinden ödeyerek emekli olan SSK VE BAĞ-KUR emeklilerimizin aldığı maaş 2500- 3800 lira arasında olmaktadır. Yazık günah değil midir? Hani bizim anayasamızda belirtilen eşitliğimiz, hani bizim eşit yaşam şartlarımız?

İNTİBAK YASASI

Bu arada milyonlarca emeklinin intibak umudunun da sürmekte olduğunu belirtmek istiyoruz.

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için adres olarak Meclis’i göstermiş, düzenlemeden etkilenecek yaklaşık 5 milyon emekli mecliste yapılacak düzenlemeyi sabırla beklemeye başlamıştı.

Anayasa Mahkemesinin bu kararının ardından gözlerin çevrildiği meclis ne yazık ki defalarca söz verilmesine rağmen konuyu bir türlü meclise getirmekten aciz kalarak, yaşanan bu kadar savurganlığın içerisinde emekliye hakkı olan düzenlemeyi külfet olarak görmeye başlamıştı.

BAYRAM İKRAMİYELERİ 

      Üç yıl önce emekli maaşlarının asgari ücrete yakın ve üzerinde olduğunu bildiğimiz emeklilerin maaşları bugün baktığımızda asgari ücretin çok altında kalmakla birlikte

ONUNCU KÖYDEN ÇIKAN SES ŞÖYLE DİYOR

Nasıl olsa bir ayağı çukurda diyerek baktığınız büyükleriniz size haykırıyor,

“Bizler sizin gibi olamayız ama kurtuluşunuz yok sizler bizim gibi olacaksınız”.

 

                                                                                                  HABER: Mehmet DUMAN

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.