DOLAR 32,1957 0.04%
EURO 35,0396 0.12%
ALTIN 2.503,26-0,27
BITCOIN 22855965,99%
YARIM SAAT YAĞAN YAĞMUR, HER BİR YANIMIZ OLDU ÇAMUR

YARIM SAAT YAĞAN YAĞMUR, HER BİR YANIMIZ OLDU ÇAMUR

9 Mayıs 2022 17:47
YARIM SAAT YAĞAN YAĞMUR, HER BİR YANIMIZ OLDU ÇAMUR

Okunma: 271 kez okundu.

BİRÇOK CADDE, EV, OTOPARK, ARAÇ, TARIM ALANI VE BAHÇELER KISA SÜRELİ YAĞIŞTAN FELAKET MİSALİ ETKİLENİRKEN,

       CAN SIKAN ORTAMIN, YENİ BİNALAR OLMALARINA RAĞMEN TOKİ VE GALERİCİLER SİTESİNDE OLMASI,

BİZ NEREDE HATA YAPTIK SÖYLEMLERİNİN OLUŞMASINA NEDEN OLDU…

     Ülke genelinde yağışlı havaların iklim değiştirme sınırlarına dayanmasıyla birlikte özellikle yağmurla birlikte dolu ve kar yağışının da etkili olmasıyla ülke genelinde can sıkan görüntüler oluşmaya başlandı.

Yağmur suları dolayısıyla alt geçitlerde oluşan birikimler birçok aracın sular altında kalmasına ve yüklü masraflara yol açmalarının yanında, çöken yollar, TOKİ Karşıyaka evlerinde ikiye bölünen balkonlar, kayan beton bloklar ve tarım alanları.

      Gazeteniz onuncu köye özel olarak çekilen ve kayda alınan görüntülere baktığımızda özellikle son yıllarda modern şehir görüntüsü ile süslenip vatandaşın hizmetine sunulan TOKİ evleri, ÇAYDA ÇIRA alt geçidi, GALERİCİLER SİTESİ VE SÜRSÜRÜ MAHALLESİ TOKİ KONUTLARI çevre düzenlemesi ile bağlantı yollarının yanı sıra kapalı OTO PARKINDA OLUŞAN HASARLAR DİKKAT ÇEKERKEN, galericiler sitesi esnafları zararlarının mahsubu için sigorta şirketleriyle temasa geçtiler.

     YAPILAN İHALELERDE YANDAŞ, DENETİM, TESLİM ALMA, EKSİK MALZEME, DAVETİYE USULLERİNDE YAŞANAN EKSİKLİKLERE YARIM SAATTE YAĞMURUN VERDİĞİ CEVAP…

     ŞEHRİN KANAYAN YARASI ALTYAPI

Son olarak 1980 li yıllarda başlatılan çalışmalar ile yenilenen altyapı aradan geçen süre zarfında hiç el değmeden günümüze kadar iteleme öteleme usulüyle zamana meydan okumaktan bitkin düşünce hep bir ağızdan altyapımız patladı demeye başladık.

Bunun yanında şehrimizin yaşadığı büyük depremden sonra yenilenme ve modern şehir oluşturma söylemleriyle reklamda sınır tanımayanların yaşanan görüntüler sonrası nasıl bir durum takınacakları merak konusu olmaya başlandı.

Özellikle ihale süreçlerinde ve yer teslimlerinde yapılan işin kontrol edilme kısmının kontrolsüz bir şekilde imza altına alınması karşımıza bu gibi sonuçları çıkartırken, eksik kullanılan malzeme ve üstü kapalı bir şekilde teslim edilen hizmetlerin vebali da ayrıca söz konusu.

Çayda çıra alt geçidi, istasyon kavşağı alt geçidi, TOKİ Karşıyaka evleri, galericiler sitesi son yılın Elazığ’a kazandırılmış büyük projeleri diye lanse edilince yağmurun verdiği cevap doğru ve yerinde oldu.

Altyapı ihalesinin döşenecek bor kısmının ihalesinden sonra ana yapım ihalesinin 20 Mayısta olacağı açıklaması sosyal medyada mesaj yoluyla yağmurun hemen sonrasında Elazığlılara iletilince, bize düşen söz, inşallah bu iş, işin ehline verilir ve uzun yıllardır çekilen çile son bulur demek oluyor.

DİKKATLERDEN KAÇAN YA DA KAÇIRILAN GERÇEK

Yaklaşık 2,5 yıl önce yaşamış olduğumuz depremde ve sonrasında meydana gelen artçılar ve tekrarlanan normal sarsıntılar uzun süre beynimizde ve bedenimizde bizleri beşik sallamaya devam ederken akıllara gelmeyen ya da gelmesini istemediğimiz gerçeğin, yaşanan sarsıntılarda altyapıya verdiği zarar.

      Bu zararın oluşmasıyla çakılın, toprağın, yıkımın, taşın, enkazın, sarsıntıyla çöken, kırılan, tıkanan, bölünen, ayrılan boruların üst zeminde oluşturmaya başladığı sıkıntı yaşananların sonucu değil midir?

 ONUNCU KÖYDEN ÇIKAN SES

Böyle bir sıkıntının zamana bağlı olarak meydana gelme ihtimali mümkün olmasına rağmen şimdiye kadar neden beklenildi?

Fırat üniversitesi araştırma hastanesi üst kısmından başlayan ve Pertek yoluna kadar devam eden su tahliye kanalları neden kapatıldı?

            

     

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.