DOLAR 32,9144 -0.02%
EURO 35,9183 0.02%
ALTIN 2.541,540,28
BITCOIN 2220008-1,14%

YAŞASIN CUMHURİYET…

28 Ekim 2023 21:46

Okunma: 400 kez okundu.

Yarın 29 Ekim 2023… Bir soluk alın, düşünün. Tarihi bir gün. Yineliyorum 29 Ekim 2023… Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümüne uyanacağız… Cumhuriyetin ikinci yüzyılına adım atıyoruz … 7’den 70’e, kadın-erkek, çoluk- çocuk, genç-yaşlı, işçi-işsiz, ev sahibi-kiracı, iyimser-kötümser, gülen-gülünecek neden bulamayan… Saymakla bitmez…

HEPİMİZE ARMAĞAN GÜNDÜR

Haaa şaşırdınız da bir yandan… Yer yerinden oynamalı, coşku daha da sel olmalıydı değil mi? Boşverin ve unutmayalım, canla , kanla kurulan  Cumhuriyet hepimizin… Tek tek de olsa, kutlarız, anarız, övünürüz… Ve devam edelim… Ne olursak olalım, hepimiz çok şanslıyız… Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına tanık oluyoruz. Büyük Atatürk ve arkadaşlarının bağımsızlık, egemenlik ve demokrasiyi ana ilke edinen cumhuriyet yönetimini bizlere armağan ettikleri günü yaşıyoruz…

BÜYÜK ATA’NIN ÖZLÜ SÖZLERİ

Ve her zaman yinelediğim,  Mustafa Kemal Atatrürk’ün cumhuriyetle ilgili bazı sözleri:

“* Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.

* Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.

* Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.

* Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmaya hazırız.

*Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır.

* Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

*Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.

EN UYGUN OLAN YÖNETİM

* Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.

*Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.

*Milletimizin bugünkü yönetimi gerçek özelliği ile bir halk yönetimidir.

*Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur.

*Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir.

* Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.

*Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir.”

BÜYÜK COŞKUYU YAŞAMA GÜNÜ

Cumhuriyet, bağımsızlık, barış, kardeşlik gibi ilkeleri yaşatmamız, sonraki kuşaklara iletmemiz gerektiğine inanıyorum. Atatürk’ün, “Kendi değersiz vücudunun bir gün toprak olacağı, ancak cumhuriyetin sonsuza değin yaşayacağı” sözü ışık olsun. Bugünlere gelmemizi, özgürlükler sağlayarak dünyaya örnek olan Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz, gazilerimizi saygıyla analım öncelikle…Unutmayalım, unutturmayalım… 100 YILINI GERİDE BIRAKIP, İKİNCİ 100 YILA ADIM ATTIĞIMIZ 29 EKİM, EN BÜYÜK BAYRAM KUTLU OLSUN! YAŞASIN CUMHURİYET!

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.