DOLAR 32,4098 0.15%
EURO 34,5639 0.35%
ALTIN 2.458,480,83
BITCOIN 21134503,51%
YAYIN HAYATINDA BAŞARILAR…

YAYIN HAYATINDA BAŞARILAR…

9 Şubat 2022 11:38
YAYIN HAYATINDA BAŞARILAR…

Okunma: 201 kez okundu.

 

Kültürel ve tarihsel olarak büyük bir zenginlik kaynağı olan aziz şehrimiz Elazığ’da yayın hayatına yeni başlayan Elazığ Onuncuköy Gazetesine başarılar diliyorum. 1800 lü yılların sonlarından günümüze kadar yayınlanan, bir kısmı yayın hayatını sonlandırmış; bir kısmı ise halen yayın hayatına devam eden gazetelerimiz, ilimizin bu konuda öncü rol oynamasını sağlıyor. Bu gazetelerde yetişmiş, yazıları yayınlanmış, hatıraları bulunan onlarca belki yüzlerce insan bugün hala o günlerini sevgi ve saygıyla anmaktalar.

Elazığ Onuncuköy Gazetesinin bu anlamda Elazığımıza bir çok artı değer katacağına gönülden inanan insanlardan biriyim.

Basın Meslek İlkelerinin birçok Basın mensubu tarafından unutulduğu ülkemizde; bu ilkelere bağlı, dürüst ve çalışkan gazetecilere ihtiyacın çok olduğu günlerde yaşamaktayız. Mesleğinin gereklerini, mesleğinin gerektirdiği gibi yapabilen insanlar toplumda her daim ihtiyacı hissedilen kimselerdir. Doğru, tarafsız, objektif habercilik günümüzde artık olmazsa olmaz durumdadır. Kamuoyunda gerçekleri yansıtmayan basın, görevini yerine getirememiş olacak ve yayınlamış olduğu haberine güveni sarsacaktır.

Tarafsız olmak durumu için ayrı bir satır ayırmak istiyorum. Çünkü bu deyim günümüzde yanlış anlaşılan deyimlerin başında gelmektedir.

Taraf olmalıyız. Haktan taraf olmalıyız. Adaletten taraf olmalıyız. Doğru olanın yanında durarak taraf olmalıyız.

Tarafsızlık ilkesinde ise olay daha ince bir çizgide hareket etmemizi gerektiriyor. Çalan fakirse ver polise… çalan zenginse dön arkanı görme zihniyeti tamamen yanlıştır. Tarafsızlık bu noktada devreye girmeli çalan zenginse ya da fakirse ise tarafsız olup aynı şekilde muamele etmemiz gerekir. Bunu yapabilirsek tarafsız olmuş oluruz. Mazlumun ezildiği, güçlünün haklı olarak nitelendirildiği bir sistemde mazlumun yanında olmamız gerekir… Devletimiz Töremiz zaten bunu yapmıyor mu?  bunu söylemiyor mu?  Biz haklının yanındayız… Onun tarafındayız… Fakir de olsa… Biz doğrunun yanındayız… Zenginde olsa… Gariban da olsa…

Haberimizi tarafsız vermemizin gerekliliği bu noktada vurucu oluyor. Doğru olanı yazıp, hak ve adaletten yana olacağız…

Yükümüz ağırdır. Doğruları söylemek cesaret ister. Kimileri rahatsız olacaktır. Bu doğal bir süreçtir. Düşünsenize dinimizi tebliğ etmek için harekete geçen Resulullah (S.A.V.) efendimizin söylediklerine bile (ki bu sözlerde şüphe yoktu) inanmayan ve rahatsız olan insanlar olduğu halde bizim gibi aciz ve güçsüz kulların bile doğruları yazması ve söylemesi elbet birilerine batacaktır.

Elazığ Onuncuköy Gazetesine yayın hayatında başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.