DOLAR 32,9657 0.12%
EURO 35,9432 0.04%
ALTIN 2.540,760,25
BITCOIN 2218941-1,53%
ZAM YAĞMURLARI ENFLASYONU ZİRVEYE TAŞIDI…

ZAM YAĞMURLARI ENFLASYONU ZİRVEYE TAŞIDI…

3 Ocak 2024 12:32
ZAM YAĞMURLARI ENFLASYONU ZİRVEYE TAŞIDI…

Okunma: 48 kez okundu.

Enflasyon rakamları açıklandı! Ağustos’ta enflasyon yüzde 80’i aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Enflasyonda yükseliş Ağustos ayında ’da devam etti. Buna göre yıllık bazda enflasyon yüzde 80,21’e yükselerek 24 yılın zirvesi yenilendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos 2022 enflasyon verisini duyurdu. TÜFE aylık bazda yüzde 1,46 arttı, yıllık enflasyon yüzde 79,60’dan yüzde 80,21’e çıktı. Genel piyasa beklentisi, TÜFE’nin aylık yüzde 3 artacağı ve yıllık TÜFE’nin yüzde 81,65’e ulaşacağı yönündeydi.

Verilere bakıldığında çekirdek enflasyonda artışın yükselişi devam ederken, maliye bakanının psikolojik olarak, gözlerdeki ışıltıyı göstermesi, bu ay olmadı gelecek ay, biz büyümeyi seçtik, yılsonunda yüzde 20 seviyelerine düşüreceğiz diyerek bestelemeye çalıştığı nakaratlar yerini umutsuz yarınlara bıraktı.

TEMMUZ AYI ENFLASYON ORANLARI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 2,37 artışla yıllık yüzde 79,60’ye ulaştığını açıklamıştı.

Ağustos ayında ana harcama grupları bakımından en yüksek yıllık artış yüzde 116,87 ile ulaştırma grubunda yaşandı. Ulaştırma grubunu yüzde 92,02 ile ev eşyası, yüzde 90,25 ile gıda ve alkolsüz içecekler takip etti.

Aylık olarak bakıldığında ise ulaştırma grubunda pompa fiyatlarına yansıyan indirimlerin etkisiyle negatif enflasyon görüldü. Verilere göre Ağustos ayında ulaştırma fiyatları bir önce ki aya göre yüzde 1,78 geriledi.

EĞİTİM VE SAĞLIK ÜRÜNLERİNDEKİ YÜKSELİŞ DEVAM ETTİ

Aylık bazda en yüksek artış yüzde 7,01 ile sağlık, yüzde 6,55 ile eğitim ve yüzde 3,86 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda yaşandı.

ÜRETİCİ FİYATLARINDA YILLIK ARTIŞ YÜZDE 143,75

Üretici fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 2,41 artış izlendi. Yıllık bazda bakıldığında üretici enflasyonu ise yüzde 143,75 olarak kaydedildi.

Üretici fiyatlarında ana gruplarda yine enerjiyle ilişkili grupların öne çıktığı görüldü. Buna göre üretici fiyatları içinde yıllık bazda en hızlı artış yüzde 348,39 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirmede gerçekleşti. Bu grubu yüzde 239,24 ile ham petrol ve doğalgaz, yüzde 233,94 ile kok ve rafine petrol ürünleri izledi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA KONUT VE SANAYİ İÇİN AYRI, AYRI GELEN ZAMLAR DİKKATE ALINMADI.

Ağustos ayı içerisinde tedarikçi firmalar tarafından yapılan açıklamalarda şöyle denilmişti,

1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 20,4

  • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6
  • Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %50,8

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 49,5 oranında artış yapılmıştır.

Bu artışlara rağmen, özellikle Konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize %80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir.

HAZİRAN’DA YÜZDE 30 ZAM GELMİŞTİ

Evlerde kullanılan doğalgazın fiyatı son olarak geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 30 zamlanmıştı.

KIŞ KAPIDAN BAKTIRIR KAZMA KÜREK YAKTIRIR

Özellikle Rusya Ukrayna arasında yaşanan savaşın etkileri tüm Dünyayı kasıp kavururken Rusya’nın Doğalgaz akışını kesmesi ile Avrupa kara, kara düşünmeye başlarken, bizim ülke olarak etkilenme durumumuz söz konusu olamaz. Yüksek maliyetlerle temin ettiğimiz doğalgazda yaşanacak olumsuz gelişmeler karşısında elimizin kolumuzun bağlı kalacağı ilk ülkelerden biriyiz.

Doğalgaz kullanımına geçmeden önce katı yakıtlı (Kömür) ile çalışan ısı sistemlerimizi düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk sor maalesef, biz kullandığımız kömürü de Rusya’dan almıyor muyduk olacak.

Kış aylarının çetin geçtiği ülkemizde sorunun nasıl çözüleceği belirsizliğini korurken, bir yandan yükselişini devam ettiren enflasyon, enflasyonun körüklenmesine sebep olan fiyat artışları, girdi maliyetleri, petrol, doğalgaz ve elektrik zamları.

 ÜRETİM MALİYETLERİNİ DÜŞÜREMEZSEK ENFLASYON FRENİNİ ÇEKEMEYİZ.

Enflasyonu tetikleyen sebeplerin başında hiç kuşkusuz üretim ve girdi maliyetlerinin yükselmesidir. Eğer girdi maliyetlerini düşüremezsek elektriğe, suya, doğalgaza, ulaşıma ve hammaddelere gelen zamların önüne geçemezsek, enflasyona paralel çalışanların maaşına zam yaparsak bunun geri dönüşümü zam olarak millete yansıyacağı için enflasyon oranlarında ivme her daim yukarıya dönük olacaktır.

İstikrarlı büyüme ekonominin rayına oturup, enflasyonun düşmesiyle olacağı için psikolojik olarak açıklanan büyüme sunni olacaktır.

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.