DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21238822,39%
Zamlar, Elazığ’da Kitap Okuma Alışkanlığını Değiştirdi 

Zamlar, Elazığ’da Kitap Okuma Alışkanlığını Değiştirdi 

18 Temmuz 2023 15:34
Zamlar, Elazığ’da Kitap Okuma Alışkanlığını Değiştirdi 

Okunma: 102 kez okundu.

Elazığ’da son gelen zamlardan sonra kitapçılarda diğer tüketiciler gibi zamlardan etkilendi. Ancak bu etkilenme sanıldığının aksine olumlu yönde. 2013 yılından beri on yıldır  Elazığ’da kitapevi  işleten, Nehir kitapevi  sahibi H.C ile sohbet tadında bir röportaj gerçekleştirdik.
Kitapçılarında  diğer işletmeler gibi zamlardan etkilendiğini ve genel olarak tüm insanların aynı ekonomik zorlukları yaşadığına değinen H.C; “Bu durumda bir kitapçı da diğer tüketiciler gibi zamlardan etkileniyor. Ancak, zamların olumlu bir yanı olduğunu düşünüyorum çünkü zamlar sonrasında okuyucular kitaplara daha fazla ilgi göstermeye başladılar ve kitaplara daha özenli davranıyorlar. Fakat bizim açımızdan fiyatların bu denli yüksek olması, kitaplara yapılan zamların bu kadar artması, bize insanların kültürlenmesini istemeyen bir niyetin olduğunu gösteriyor. Ancak, bizim müşterilerimiz kitaplara biraz daha sadık oldukları için bu durumdan daha az etkileniyorlar” diye konuştu.
Kitap satışlarının ülkenin konumuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyleyen H.C, “Kitlemiz genellikle daha kaliteli kitapları tercih ettiği için, kitap müşterileriyle çok fazla sorun yaşamıyoruz. Ancak bütçe açısından sorarsanız net bir cevap vermek zor. Çünkü sürekli zam gelmesi nedeniyle bir hafta içinde beş lira kazandığım bir kitap, bir hafta sonra yedi lira olabiliyor. Şu anda ülkede kimse ne kadar kazandığını veya fiyatların ne kadar olduğunu kesin bir şekilde söyleyemez diye düşünüyorum” dedi.
Abartılı zamların varlığından dolayı endişe duyduğunu belirten H.C, “Zamlar okuyucu kitlesini etkilemiyor ancak  kitap satışlarını olumsuz etkiliyor. Bu etki, okurların beş kitap almak yerine üç kitap almak zorunda kalmalarına neden oluyor. Bu da okuma alışkanlıklarını ve kitap okuma hızlarını düşürüyor. Günde iki günde bir kitap okuma hedefi yerine, zamlar yüzünden üç günde veya dört günde bir kitap okumak zorunda kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.