DOLAR 32,9644 0.1%
EURO 35,9104 0.04%
ALTIN 2.537,660,13
BITCOIN 2226952-0,98%
ELAZIĞ’DA ESNAF, İŞ YERİ AÇMAKTAN ZİYADE KAPATMAYLA KARŞI KARŞIYA

ELAZIĞ’DA ESNAF, İŞ YERİ AÇMAKTAN ZİYADE KAPATMAYLA KARŞI KARŞIYA

9 Ocak 2024 12:12
ELAZIĞ’DA ESNAF, İŞ YERİ AÇMAKTAN ZİYADE KAPATMAYLA KARŞI KARŞIYA

Okunma: 132 kez okundu.

Elazığ’da büyük market zincirleri karşısında günden güne eriyen küçük esnaf deprem ve fahiş fiyat artışlarıyla birlikte tükenme noktasına geldi.

Elazığlı Esnaflar, marketler zinciri mağazaların kaynağından ürettikleri malları ucuza satarken ucuzcu, küçük esnafın aynı malı normal fiyata sattığı zaman müşteri karşısında aldatıcı damgası yediğini söyledi.

Son zamanlarda Elazığ’da esnaf, iş yeri açmaktan ziyade kapatmayla karşı karşıya bulunuyor.  Daralan iş hacminin yanı sıra büyük market zincirlerinin çoğalması Elazığ’da küçük esnafı yutmaya başladı.

“Büyük marketler esnafımızı mağdur ediyor”

Marketler zincirini vampire benzeten Elazığlı Esnaflar, “Bu ulusal marketler binaların altında yer kiralıyorlar. Türkiye genelinde bu marketlerin sayısının 40-50 bin civarında olduğu söyleniyor.  Ulusal marketler vatandaşı mağdur ediyor ve haksız kazanç sağlıyor. Bu ulusal marketlerin ilimize kira geliri ve 2-3 asgari ücretli işçi çalıştırma dışında başka getirisi yoktur.” dediler.

“Küçük esnaf bugün sattığı ürünü rafa dolduramıyor”

Son zamanlarda yaşanan zamların esnaftan kaynaklanmadığını, büyük marketlerin arkasında duranların ürünler üzerinde oynadıkları ve fahiş fiyatla malları sattıklarını belirten Elazığlı Esnaflar; “Hiçbir esnaf hiçbir zaman kafasına göre zam yapmaz. Neden yapamaz? Çünkü esnaf bir ürünü aldığı zaman en uygun şekilde bir an önce satayım düşüncesiyle alır. Rafa koymak için mal almaz. Hangi ürünü 5 esnaf bir araya gelerek ‘Şu fiyattan alıp şu fiyata satalım’ deyip anlaşabilir ki? Bu mümkün değildir. Bugün özellikle ürünlerdeki fiyat artışlarını ulusal market dediğimiz yapıların arka planındaki baronlar belirlemektedirler. Zaten küçük esnafı kirayla, rafla, reklamla vuruyorlar. Küçük esnaf bugün sattığı ürünü rafa dolduramıyor” diye konuştular.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.