DOLAR 32,9133 0.04%
EURO 35,9490 0.06%
ALTIN 2.544,870,41
BITCOIN 2214143-1,26%
Elazığ’da Esnafın Sermayesi Giderek Eriyor…

Elazığ’da Esnafın Sermayesi Giderek Eriyor…

13 Aralık 2023 15:29
Elazığ’da Esnafın Sermayesi Giderek Eriyor…

Okunma: 165 kez okundu.

Elazığ’da Esnafın Sermayesi giderek eriyor…

Elazığ’da sayıları 50 bin’i bulan, yanlarında çalışanlar ve aileleriyle birlikte Elazığ’ın neredeyse dörtte birini oluşturan esnaf ve sanatkar camiasının sorunları bitmek bilmiyor. Elazığlı esnaflar bu durumu erakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısının çıkarılmamasına bağlayarak bundan dolayı Elazığ ve Türkiye’de milyonlarca esnafın buharlaşarak yok olduğunu söylediler.

Elazığ’da son dönemde esnaf ve sanatkâr sayısının artmaması, hatta azalmasının son derece düşündürücü olduğuna değinen esnaflar “Elazığ’da  binlerce yeni iş yeri olması gerekirken esnaf, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Fidanlık kuruyor ama kimsenin haberi yok. Esnaf ve sanatkârın yok olması için adeta orantısız sermaye gücü kullanılıyor. Bu orantısız güce karşılık alınması gereken tedbir olan perakende yasa tasarısı taslağı ise yıllardır bekletiliyor. Bu bir AVM-esnaf savaşı değildir. Bu kuralın konulmamasının gecikmesi tehlikelidir. çünkü esnafımızın emeği ve sermayesi tükeniyor. Her şey sermayenin eline bırakılınca, girişimcilik için yapılan teşvik ve yatırımlar da boşa çıkar. Tedbirsizliğin devam etmesi halinde girişimcilik artık hayal olacak. Sebebi ise acımasız sermaye gruplarının kendileri tekelleşirken, küçük esnaf ve sanatkârı yok ediyor olmaları. Hâlbuki esnaf ve sanatkâr istihdam yaratan, küçük çapta yenilikleri çabuk uygulayan, gelişmeye açık sanayicinin yetiştiği fidanlıklar olduğunu herkesin bilip, gelişmesine önem vermesi gerekiyor” diye konuştular.

Esnaf ve sanatkârların en önemli sorununun perakende piyasasının kurallarının konulmaması olduğunun altını çizen Esnaflar; “örneğin AVM konusu… Aslında AVM’ye karşı değiliz, kuralsızlığa karşıyız. Perakende Yasası’nın gecikmesi haksız rekabeti artırarak esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdi. AVM’ler şehir içlerinde gelişigüzel, yanyana açılınca bölgedeki esnaf ve sanatkârın sosyo-ekonomik yapısını bozdu. özellikle AVM ve içlerindeki hipermarketler, mallarını ilimizden karşılamadıkları için, kazandıkları nakit parayı da il dışına çıkarıyor. Böylece zaten küçük olan piyasa, daha da daralıyor ve mütevazı sermayesi ile devlete yük olmadan ayakta kalmaya çalışan bakkal, manav, kırtasiye, anahtarcı, şarküteri, çiçekçi, kasap, yufkacı, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi esnaf işini kaybetme noktasına sürükleniyor”dediler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.