DOLAR 32,9644 0.1%
EURO 35,9104 0.04%
ALTIN 2.537,660,13
BITCOIN 2226952-0,98%
Elazığ’da Kırmızı Et Fiyatları’ndaki Hızlı Artış Devam Ediyor…

Elazığ’da Kırmızı Et Fiyatları’ndaki Hızlı Artış Devam Ediyor…

13 Aralık 2023 15:30
Elazığ’da Kırmızı Et Fiyatları’ndaki Hızlı Artış Devam Ediyor…

Okunma: 147 kez okundu.

Kırmızı et sektöründe hızlı fiyat artışlarının nedenlerini Elazığlı kasaplar anlattı…

Et fiyatlarındaki artış devam ediyor. Kıymanın kilosu 400 TL’yi geçti. Yükselişin devam etmesinde, Kahramanmaraş depremlerinin etkisiyle havyan varlığının azalması, girdi maliyetlerinin artması, elektrik, mazot fiyatlarının yükselmesi ve işçi maliyetleri gösterilirken Elazığ’da Sektör temsilcileri artışı değerlendirdi.

Elazığlı kasaplar; “Biz sattığımız etin üzerinden kazandığımız para ile geçinen insanlarız. Sattığımız et miktarı düştüğü noktada bizim de gelirlerimiz düşüyor. Biz de sıkıntı içerisine giriyoruz” dediler.

Son dönemde kırmızı et sektöründeki fahiş fiyat artışlarına yönelik idari para cezası tesis edildiğine dikkat çeken kasaplar; “Hayvan besiciliğinin yanı sıra et ve et ürünlerinin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren pazardaki lider bir kuruluşa, perakendecilerin raf fiyatlarını belirlediği tespiti sonucunda idari para cezası tesis edildi.

Sektördeki fiyat artışlarının arkasında bazı yapısal sorunların olduğu doğrudur. Bu nedenle sektöre ilişkin piyasa dinamiklerini derinlemesine inceleyerek, pazarda faaliyet gösterenlerin karşılaştığı yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespit edilmesi  gerekiyor. Bu tespitle  tüketicilerin kırmızı eti daha ucuza tüketebilmesi ve pazarın daha rekabetçi olabilmesi için neler yapılabileceğini araştırılmalı”ifadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.