DOLAR 32,9573 0.09%
EURO 35,9583 0.06%
ALTIN 2.542,870,33
BITCOIN 2218221-1,32%
Asgari Ücrete Yapılan zamlardan Sonra; ÇARŞI PAZARA ZAMLAR YAĞMUR GİBİ YAĞIYOR…

Asgari Ücrete Yapılan zamlardan Sonra; ÇARŞI PAZARA ZAMLAR YAĞMUR GİBİ YAĞIYOR…

4 Ocak 2024 11:11
Asgari Ücrete Yapılan zamlardan Sonra; ÇARŞI PAZARA ZAMLAR YAĞMUR GİBİ YAĞIYOR…

Okunma: 210 kez okundu.

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAMLARDAN SONRA, İĞNEDEN İPLİĞE ZAM GELECEK OLMASI VATANDAŞI GELECEK İLE İLGİLİ ENDİŞELENDİRİYOR…
BAŞTA KONUT KİRALARI OLMAK ÜZERE TEMEL GIDA MADDELERİNDE YAŞANAN ve YAŞANACAK OLAN ARTIŞLAR KARŞISINDA VATANDAŞ ÇARESİZ…
Hayat pahalılığına Elazığlı vatandaşlarda tepki gösterdi : Çocuklarımızın geleceği karardı
Asgari Ücret artmış olsa da, Market ve çarşı pazara anında yansıyan zamlardan dolayı aldıkları ücretlerle geçinmenin zor olduğunu dile getiren Elazığlı vatandaşlar, ekonomideki kötü gidişatın kısa sürede düzeleceğine de artık inanmıyor.

Açlık sınırının 15 bin liraya ulaştığı dönemde vatandaşın gündemini geçim derdi oluşturuyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları sokakta inandırıcı bulunmazken, Elazığ sokaklarında yaptığımız röportajlar ekonomide kötü gidişatı anlatmaya yetiyor. Zamlardan dolayı aldıkları ücretlerle geçinmenin zor olduğunu dile getiren vatandaşlar, ekonomideki kötü gidişatın kısa sürede düzeleceğine de inanmıyor.

 “Hayat pahalılığı bizi bitirdi” diyen Vatandaşlar, “Çocuklarımızın geleceği karardı. Ülkedeki ekonomi nedeniyle adeta deprem sonrası enkaz altında kalmış gibiyiz. Biz belli bir yaşa geldik, fakat çocuklarımızın hiçbir geleceği yok. Çocuklarımızın bir yuva kurabileceklerine, gelecekleri olacağına dair hiçbir umudumuz kalmadı” diye konuştular.
Asgari ücretin iki haftalık mutfak masrafını bile karşılamadığını ifade eden Vatandaşlar, “Çocuklarımızın zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamıyoruz. Ülkeyi bu hale getirenleri Allah’a havale ediyoruz. Bu gidişata bir dur denmesi lazım” diye konuştular.

“ASGARİ ÜCRET YETMİYOR”
İşsiz olan bir vatandaş, “Hayat çok pahalı, gerçekten geçim çok zor. İş yok, güç yok, millet kan ağlıyor. Bir hafta çalışıyorum, bir hafta çalışmıyorum. Ülkenin ekonomisi gibi bizim de ekonomimiz sıfır. Ülkede asgari ücret neredeyse herkesin maaşı haline gelmiş, asgari ücret yetmiyor. Bence asgari ücret en az 20 bin lira hatta 25 bin lira olmalı” dedi.
“DEVAMLI KEMER SIKIYORUZ” 
Pazar fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getiren Vatandaşlar, “Pazara çıkıp alışveriş yaptığımızda en az 300 lira gidiyor. Bu gidişat kısa bir sürede düzelecek gibi de görünmüyor. Hatta bu sistem böyle sürdükçe imkânsızda diyebiliriz. Bozulan ekonominin düzelmesi için 10 yıl kemer sıksak kolay kolay düzelmez. Ülke ekonomisi dışa bağımlı olduğu için kısa sürede işlerin düzeleceğini düşünmüyorum. Üretim zayıf olduğu için bu zorlukları yaşıyoruz. Tarımda, hayvancılıkta üretmeye çalışanlara destek olunmadığı için hepimiz zor durumdayız” dediler.
“ASGARİ ÜCRETE YAPILAN HER ZAM PİYASALARA OLUMSUZ YANSIYOR”
“Bir ekmek 8 lira olmuş ve zam geleceği söyleniyor. Evimize her gün 5 ekmek giriyor, gerisini siz hesaplayın. Son zamlardan sonra zeytin, peynir alamayacak duruma geldik. Kiramızı ödemekte bile çok zorluk çekiyoruz. Hayat her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu gidişatın durması gerekiyor. Benzine, mazota zam geldikçe fakire yoksula yansıyor. Kimsenin cebinde 1 lira bile para olmuyor. Millet çarşıdan, pazardan alamayınca ikinci ele gelip, 10 lira 20 liraya kıyafete rağbet ediyor” diye konuşan vatandaşlar ekonomideki kötü gidişatın bir an evvel bitmesini istediler.
“17 BİN 2 LİRA AYLIKLA’DA GEÇİNEMEYİZ”
Evli bir çocuk babası olan ve garsonluk yaparak geçimini sağlayan bir vatandaş ise, “Evim kira, ekmek 8 lira olmuş. Ben 17 bin 2 lira aylıkla geçinemiyorum. Elektrik, ev kirası almış başını gitmiş. İnsanlar geçinemediği için illegal işler yapıyorlar, ben onlardan olmak istemiyorum. Hırsızlık yapıp çalıp çırpmak istemiyorum, helal paramla ekmek kazanmaya çalışıyorum. Çok acı ama geçinemiyorum. Ben buradan yetkililere sesleniyorum, zamdan önce üretim yapsınlar, başka türlü işimiz çok zor” dedi.
“AY SONUNU GETİREMİYORUM” 
Belediyede memur olarak çalışan bir vatandaş ise aldığı ücretin, taşeron işçilerden biraz fazla olmasına rağmen, enflasyon ve hayat pahalılığından kendilerinin de bittiğini söyledi. “Evde tek çalışanım, üniversitede okuyan bir çocuğum var. Ev kirası 8 bin 500 lira. Elazığ’da son dönemde  8 bin liradan aşağı kira kalmadı. Aldığım maaşla ay sonunu getiremiyorum. Kiradır, elektriktir, ek hesaptan geçiniyorum. Bankalardan çektiğim kredilerle geçinmeye çalışıyoruz, bu işin nereye kadar gideceğini de bilemiyoruz. Ülkeyi bu hale getirenler sağ olsunlar, hala saçma sapan yöntemlerle ülkeyi bilimden, eğitimden uzak yöntemlerle yönetmeye çalışıyorlar. 22 yıldır ülkeyi yönetenler hala vaat veriyorlarsa halkı kandırmaya çalışıyorlar. Eğitimi, sağlığı bitirdiler, fabrikalar satıldı. Ülkede bitmeyen kalmadı ama bir tek bunlar bitmedi. Bunların seçime bile girmeleri aymazlıktır” diye konuştu.
AKARYAKITA’DA ZAM GELDİ……
akaryakıta yapılan son zamlardan sonra panodaki fiyat değişimi üzerinden kayda alan vatandaşlar “Hayırlı olsun, geçmiş olsun” yorumları yaptı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.