DOLAR 32,9133 0.04%
EURO 35,9490 0.06%
ALTIN 2.544,870,41
BITCOIN 2214143-1,26%
Lokantalar İçin; Fiyat Etiketi Yönetmeliği Yayınlandı da denetimde yapılacak mı?

Lokantalar İçin; Fiyat Etiketi Yönetmeliği Yayınlandı da denetimde yapılacak mı?

27 Aralık 2023 15:22
Lokantalar İçin; Fiyat Etiketi Yönetmeliği Yayınlandı da denetimde yapılacak mı?

Okunma: 171 kez okundu.

ELAZIĞLI LOKANTACILAR SORUYOR..?
Fiyat Etiketi Yönetmeliği Yayınlandı da denetimde yapılacak mı?
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak.

Fiyat listesinin tek başına önleyici değil
1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan fiyat listesinin bulundurulması ile ilgili olarak Elazığlı lokantacılar yaptıkları açıklamada, fiyat listesinin tek başına önleyici olmadığını ve denetimin de şart olduğunu söylediler.
Elazığlı lokantacılar; “Bizim açımızda değişen bir şey yok. Biz zaten normalde maliyet fiyatlarımızı hesaplıyoruz bizi kurtarabilecek karımızı koyarak satışa sunuyoruz. Bunu maalesef fırsata çevirenler var. Bu nedenle de insanlar lokantaya tedirgin olarak gidiyor ne ödeyeceğini bilmiyor. Ama liste olduğunda ne ödeyeceğini bilerek lokantaya girebilecek ve değişik bir fiyat çıkması durumunda sorgulayabilecek” dediler.

Liste fiyatlarının denetlenmesi lazım
Lokantacılar; “Liste fiyatlarının denetlenmesi lazım, eskiden lokantacılar odası tarafından sınıflandırılarak fiyat listesi oluşturulurdu ve bu fiyat listesi dışına çıkılmazdı. Şimdi uygulanacak olan fiyat listesi ise insanların bilinçlenmesi olarak ve fahiş fiyat uygulayanların bu fiyatlarının kırılması anlamına yapılan bir uygulama. Eğer denetim olmazsa yapılan işlemin müşterinin yiyeceği yemeğe kaç para ödeyeceğini önceden bilmesinden öteye gitmez. Denetim olmazsa fahiş fiyat uygulayanlar o listeye o fiyatlarını da yazacaklar” ifadelerini kullandılar.
Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik , Resmi Gazete’de yayımlandı
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre, hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu iş yerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde ise iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak, takılacak veya konulacak. Yönetmelik, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek.

Ticaret Bakanlığı da yaptığı açıklamayla düzenlemenin detaylarını paylaştı. Buna göre, lokanta, restoran, kafe ve benzeri işletmelerin sunduğu mal ve hizmet fiyatlarında, enflasyon oranının ve maliyetlerin çok üzerinde, devamlı fiyat artışları yapıldığı ve bunların fiyat listesi ve tarifeler yoluyla tüketicilerin tam ve doğru bilgilendirilerek ekonomik çıkarlarının korunması amacının gerçekleştirilmesine engel olduğuna ilişkin son dönemde çok sayıda tüketici şikayeti ulaştı.

Bakanlığa intikal eden bu şikayetlerin ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişiklik ihtiyacı doğdu. Düzenlemenin yapıldığı sektörü temsil eden ilgili mesleki kuruluşlardan da uygun görüş alınarak yönetmelik değişikliği yapıldı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.